BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Marks, Lenjin i Miki Maus. Novi mitovi Leonida Sokova

Marks, Lenjin i Miki Maus. Novi mitovi Leonida Sokova
05.06.2012. god.

Početkom 1970-ih godina u Sovjetskom Savezu je nastao novi pravac  neoficijelne umetnosti – soc-art. Bio je to stvaralački bunt, svojevrstna reakcija mladih umetnika na totalnu presiju socijalističkog realizma. Specifična osobina soc-arta sastoji se u ironičnom umetničkom preosmišljavanju simbola sovjetske ideologije. Jedan od utemeljivača novog pravca bio je Leonid Sokov, - i njegova izložba upravo se održava u moskovskom Muzeju savremene umetnosti.

U svom stvaralaštvu Lenid Sokov prožima likove sovjetske i zapadne civilizacije – u njegovim vajarskim kompozicijama susreću se Merlin Monro i Staljin, Lenjin i poznati „Čovek koji hoda“ Đakometija, glavni likovi američkih stripova i ruske narodne igračke.

Sam umetnik voli da naglasi da on radi na „savremenim mitovima“. Njegove skulpture – nisu karikature i nisu anekdote. On stvara svoje svetove, koji su naseljeni mitološkim likovima današnjeg doba, i poziva posetioce na zanimljivo putovanje u svoju stvarnost.

Sokov je maštao da postane slikar još u detinjstvu, - završio Stroganovsku školu i postao pravi profesionalac.

„Kod mene je sve bilo normalno, - priča umetnik. – Bio sam član Saveza umetnika, čak sam bio član sekcije skulpture, imao sam radionicu u centru Moskve“.

Sokov je bio obezbeđen državnim narudžbinama – a u sovjetsko vreme to je za umetnika bilo glavno, jer mu je garantovalo miran i obezbeđen život. Međutim u okviru akademske umetnosti on nije mogao da nađe rešenje za umetničke probleme koji mu nisu davali mira. Izlaz se našao u soc-artu.

„U SSSR je praktično bilo zaboravljeno iskustvo avangarde početka HH veka, tako da je generacija šezdesetih godina ponovo ulazila u savremenu umetnost, - rekao je u intervjuu za „Glas Rusije“ koordinator izložbe Andrej Jerofejev.  – Oni su odstupali od akademske smernice, prvo su za sebe otkrili modernizam, zatim faze, kroz koje je američka, evropska umetnost prolazila u 30-im i 40-im godinama. Naša umetnost je bila otsečena ot opšteg svetskog razvoja. Ali su oni prošli sve te faze i izašli na aktuelno stvaralaštvo“.

Ovaj put je simptomatično zastupljen u stvaralaštvu Sokova – vidi se brzi, siloviti razvoj misli umetnika, i kako on prolazi sve te faze. Međutim ironičan konceptualizam Sokova nije naišao na dobrodošlicu u SSSR-u. Takve radovi nisu mogli biti prikazani na izložbama u organizaciji Saveza likovnih umetnika, nije bilo privatnih galerija, koje bi ih „progurali“. U određenom trenutku kolizija umetnika i sistema je postala previše javna, i 1979. godine Sokov je emigrirao u SAD.

„Situacija, u kojoj je umetnik prinuđen da živi u ilegali, nema prava da se izlaže, da postoji uprkos kulturnoj politici, kada je pod stalnim „okom“ tajne policije – sve je to na određeni način izazivalo iznuđeni otpor, - kaže Andrej Jerofejev. – Sokov je preformulisao koncepcije sovjetske umetnosti u varijantu paganskog, arhaičnog stvaralaštva. Bila je stvorena specifična kultura – zabavna, zanimmljiva, karnevalska parafraza sovjetske agitacijske umetosti. I parafraza je u ovom obliku faktički srušila ceo ideološki oficioz“.

Danas su radovi Sokova predstavljeni u najvećim svetskim muzejskim kolekcijama. U Rusiji su poznata uglavnom njegova ranija dela, dok su radovi umetnika zadnjih godina ruskim poštovaocima savremene umetnosti praktično nepoznati. Izložba u Muzeju savremene umetnosti ima zadatak da popuni ovu prazninu. U ekspoziciji su zastupljeni radovi iz državnih i privatnih kolekcija SAD,  Evrope i Rusije, Državne Tretjakovske Galerije, kao i radovi iz radionice umetnika. Ujedno sa skulpturama, ekspozicija uključuje malo poznate u Rusiji slikarska dela Leonida Sokova.



  • Izvor
  • Golos Rossii, © Kollaž: «Golos Rossii»/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »