Nova nada za decu obolelu od tumora i leukemije
Usvajanjem projekta transplantacije koštane srži nijedno dete obolelo od leukemje ili tumora više ne bi moralo na lečenje u inostranstvo, gde ovakvi zahvati koštaju od 100.000 evra, a u zavisnosti od komplikacija ponekad i do pola miliona evra. Institut za majku i dete uputio je Ministarstvu zdravlja i Republičkom zavodu za zdravstvenu zaštitu kompletnu dokumentaciju sa velikim izgledima da ona uskoro bude i prihvaćena.
Projekat podrazumeva proširenje postojećeg sterilnog bloka jer trenutno imamo četiri sobe, a neophodno je osam sterilnih soba, zatim proširenje laboratorije za kriobiologiju, uvodenje novih metoda prečišćavanja ćelija. Ovaj projekat morao bi da bude potpomognut planom Instituta za transfuziju krvi, u delu koji se odnosi na proširenje banke dobrovoljnih davalaca koštane srži - kaže načelnica Vujić.
Projekat obuhvata i prvu nacionalnu banku matičnih ćelija iz krvi pupčanika, koja bi bila formirana pri Institutu i koja bi omogućila uključivanje u „Eurokard”, Evropsku banku i stvorilo mogućnost razmene materijala sa ostalim bankama u svetu. Transplantacija koštane srži primenjuje se ne samo kod stečenih bolesti, kao što su rak i oštećenje koštane srži, već i kod urođenih bolesti, slabosti imunog sistema, urođene malokrvnosti i dr. Najčešći razlozi za transplantaciju koštane srži kod nas su akutna mijeloidna leukemija i najmaligniji tumor dečjeg doba (neuroblastom), koji može svuda da bude u organizmu, a najčešće u trbuhu. Neuroblastom se javlja kod dece do pete godine života, a leukemija i u prvoj godini, ali i kod dece sa 18, prosečan uzrast obolelih je od šeste do osme godine.
Ukoliko projekat bude usvojen i krene realizacija, koja bi trajala tri godine, apsolutno nijedno dete neće morati da ide na transplantaciju van zemlje. Ima pomaka i Ministarstvo zdravlja je veoma zainteresovano ne samo za transplantaciju koštane srži, već i tkiva i organa. U „Službenom glasniku” je objavljeno da će za transplantaciju koštane srži kod dece u ovoj godini biti izdvojeno 11 miliona dinara. Republički zavod za zdravstveno osiguranje, koji snosi troškove, zainteresovan je da se ovakvi zahvati rade u Srbiji - kaže načelnica Službe za transplantaciju koštane srži u Institutu za majku i dete Dragana Vujić.
U Institutu za majku i dete, jedinoj ustanovi u Srbiji u kojoj mogu da se rade ovakvi zahvati, pretprošle godine uradeno je 12, prošle 16 transplantacija, a godišnje, prema broju dece u Srbiji, trebalo bi da se uradi od 33 do 35 transplantacija. U inostranstvu, gde su deca koju Institut nije u mogućnosti da primi, prinudena da odu, ovakvi zahvati su četiri do pet puta skuplji. U inostranim centrima transplantacije koštaju od 100.000 do pola miliona evra, što zavisi od komplikacija i oblika transplantacije.
Beograd umesto Londona
Samo postupak traženja davaoca može da košta i po 20.000 evra. Deca kod koje je potrebno da se uradi transplantacija od alternativnog davaoca (nesrodni identičan, srodan delimično podudaran) najčešće odlaze u Italiju, a manji broj u Englesku, u London.
- Izvor
- roditelj portal
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.