BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Američka podvodna flota: dugačke ruke "ćutljive službe"

Američka podvodna flota: dugačke ruke
29.05.2012. god.

Požar na atomskoj podmornici koja se nalazi na remontu Miami tipa Los Angeles skrenuo je pažnju na stanje podvodne flote RM SAD. Danas "ćutljiva služba" postepeno menja svoje lice postajući sve univerzalnija.

Od "Jekaterinburga" do "Majamija"

Okolnosti požara na američkoj podmornici koji se desio u noći između 23. i 24. maja 2012. godine na doku Portsmutskog brodogradilišta (grad Kiteri, država Men) sudeći po onome što se sad objavljuje u otvorenim izvorima, veoma liče na ono što se desilo na ruskom atomskom podvodnom nosaču raketa "Jekaterinburg". Podsetićemo da se nesreća na ruskoj AP dogodila 29. decembra 2011. godine na doku brodoremontnog zavoda br. 82 u naselju Rosljakovo u Murmanskoj oblasti.

U oba slučaja je požar, koji je trajao nekoliko sati, izbio u prednjem delu podmornice. U oba slučaja prouzrokovan je, sudeći po svemu, kršenjem pravila zaštite na radu prilikom obavljanja građevinskih radova. U slučaju s "Jekaterinburgom" bilo je reči da se zapalio građevinski šut u drvenim stropovima skela, u slučaju "Majamija" izvor požara još nije naveden. Sasvim je moguće da je sličan – građevinski šut i drveni stropovi skele sreću se i u američkim brodogradilištima. U oba slučaja sve je prošlo bez ljudskih žrtava, ali je bilo nastradalih od dima – u Rusiji devet vatrogasaca i članova posade, u SAD  sedmoro.

Na ovome se sličnosti završavaju, počinju razlike. Na ruskoj podmornici požar je lokalizovan u dodatku hidroakustičkog kompleksa u prednjem delu podmornice i nije dozvoljeno da dospe do čvrstog korpusa i da se proširi na sekcije. Na američkoj podmornici su gorele dve sekcije u prednjem delu – 1. (za boravak posade i torpedo) i druga (komandna). U vezi s tim već je izražena bojazan o mogućnosti i svrsishodnosti popravke "Majamija": "Još je rano govoriti o tome da li se "Majami" može popraviti" – istakao je kontraadmiral Brekenridž, komandir druge grupe podmornica atlantske flote u koju ulazi "Majami".

Eventualna zamena

AP SSN-755 Miami spada u tip "Usavršeni "Los Anđeles". Ušla je u sastav flote 1990. godine. Na brodogradilištu je podmornica remontovana i modernizovana posle čega je trebalo da ostane u sastavu flote do 2025. godine. Rani "Los Anđelesi" se sad izvode iz sastava flote – zamenjuju ih nove podmornice tipa "Virdžinija".

Nove podmornice formalno spadaju u istu klasu u koju i "Los Anđelesi", imaju šire mogućnosti. Osim standardnog naoružanja – četiri torpedna aparata i startni uređaji za krilate rakete – "Virdžinije" imaju branu s komorom za lake ronioce, elemente za pričvršćivanje kontejnera ili super male podmornice. U sastav opreme podmornice ulaze i podvodni aparati bez posade.

Perspektivne podmornice ovog tipa biće opremljene umesto s 12 standardnih startnih uređaja za krilate rakete dvema šahtama u koje će moći da se ubacuje zamenljivi kontejner s različitim naoružanjem (do 6 jedinica). Osim toga, planirano je da se na perspektivnim "Virdžinijama" ugrađuje moćnija hidroakustična oprema.

Podmornice ovog tipa čuvajući mogućnost za borbu s nadvodnim i podvodnim ciljevima imaju mnogo značajniji potencijal za obavljanje specijalnih operacija. To u mnogome povećava vrednost podmornica u lokalnim konfliktima u kojima su se ranije koristile praktično isključivo kao nosači krilatih raketa.

Jeftino i praktično

Glavna prednost "Virdžinije" jesu relativno niska cena i jednostavnost projekta koje omogućuju njihovu proizvodnju u većim serijama. Pritom brzina gradnje danas posle dorade serije, iznosi oko dve godine od početka do uvođenja u eksploataciju. U sastavu RM SAD ima ukupno već 8 "Virdžinija", deveta treba da im se pridruži početkom juna ove godine. Još četiri podmornice se nalaze u različitim fazama izgradnje. Treba da bude proizvedeno ukupno 30 AP ovog tipa.

Ranije su u situaciji hladnog rata SAD planirale da zamene AP "Los Anđeles" većim, bržim AP za veće dubine tipa "Si Vulf". Međutim, posle raspada SSSR smatra se da je vrednost ovih podmornica bila neopravdano visoka.

Rusija zasad nije uspela da ponovi američki pristup. Za RM RF grade se podvodne krstarice po projektu 885 "Jasen". One su pravljene kao suparnici "Si Vulfa" – velike podmornice, s teškim naoružanjem, brze i za velike dubine. Glavna krstarica ovog tipa "Severodvinsk" građena je skoro 17 godina (od 1993. do 2010.) i trenutno se završavaju testiranja. Izgradnja se otegla i 2000-ih godina projekat je ozbiljno prerađen uz korišćenje savremene opreme, što je dodatno produžilo vreme proizvodnje. Planirano je da se druga podmornica porine sledeće godine i da se u sastav flote preda 2014. Međutim, u svakom slučaju, "Jaseni" će biti veći i skuplji od "Virdžinije" što imajući u vidu razliku vojnog budžeta Rusije i SAd izgleda apsolutno neopravdano. Optimalni izbor predstavlja ograničenje serije "Jasena" manjim brojem podmornica (2-4). Onako kao što su to SAD učinile sa "Si Vulfom". I proizvodnja relativno jeftine univerzalne odmornice nove generacije za RM Rusije.

U suprotnom slučaju podvodnoj floti Rusije preti kritično smanjenje broja podmornica.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.


Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Ostale novosti iz rubrike »