Soči: 100 godina čitanja u letovalištu
Javna biblioteka «Puškin» u Sočiju obeležava svoju 100. godišnjicu. Za svoj jubilej je ova jedna od najstarijih biblioteka na ruskoj obali Crnog mora dobila novo izdanje – prvi ruski prevod Olimpijskih memoara osnivača olimpijskih igara današnjosti Pjera de Kubertena.
Današnji život Sočija je svakako koncentrisan na izgradnji novih sportskih objekata, hotela, transportnih čvorova radi zimske Olimpijade-2014. Međutim, program pripreme za toliko važan događaj u sportskom svetu obuhvata i restauraciju istorijskih zgrada i kulturnih objekata. Sočinska biblioteka Puškin je jedan od njih. Tu je nedavno izvršen kapitalni remont, zato jubilej biblioteka slavi u obnovljenoj zgradi. Biblioteka se nalazi u centru grada. Ona podseća na srednjovekovni zamak na visokoj obali mora, ispred fasade je fontana. Prozori su neobičnog izgleda u obliku jaja, unutra su drvene stepenice, stari kamini sa umetničkom keramikom… To je mašta autora projekta zgrade biblioteke – talentovanog samoukog arhitekte Alekseja Butkina. Danas je njegovo delo jedinstveni spomenik arhitekture u letovalištu Sočiju i omiljeno mesto odmora građana, - rekao je u intervjuu Glasu Rusitje direktor biblioteke Valentin Volkov.
1912. godine je to bilo dostignuće, danas je to jedna od najstarijih, omiljena biblioteka za stanovnike grada i njegove goste. Ova je biblioteka jedan od objekata prilikom razgledanja grada. Strani turisti uživaju u izgledu zgrade i žele da je vide iznutra.
Pre više od 100 godina je bilo teško pretpostaviti da će na mestu močvare u južnom delu Ruske imperije, gda je harala malarija, nastati poznato u svetu letovalište i banja.
Iz čitave Rusije su ovamo došli intelektualci-doseljenici. Jedna od prvih je ovamo došla iz Peterburga književnica i prosvetiteljka Jekaterina Majkova. Ona je otvorila u svojoj kući javnu biblioteku. Kada je čitava Rusija 1899. godine slavila 100. godišnjicu velikog pesnika Aleksandra Puškina, Sočinci su u čast tog događaja počeli da prikupljaju sredstva za izgradnju specijalne zgrade za već formirane knjižne fondove. Priloge su davali i intelektualci-stanovnici grada, i običan narod – zanatlije, trgovci, zemljoradnici. Patronirao je izgradnju lekar Arkadij Gordon, na čiju inicijativu su u gradu nastali prvi sanatorijumi i počeli da se koriste celebni macestinski izvori.
Postepeno su se fondovi biblioteke povećavali, jer su ih popunjavali i poznate ličnosti, i obični građani. Osim lepe književnosti, ovde ima knjiga iz medicine, prava, sociologije, ekonomije – praktično iz svih oblasti znanja. Kustosi pažljivo čuvaju raritete, među kojima je raskošno izdanje iz 1912. godine Istorijat slikarstva svih vremena i naroda čuvenog rusokg umetnika Aleksandra Benoaa.
Danas je Sočinska biblioteka savremeni kulturni centar, gde kontaktiraju mladi, gde ima i klub književnika. Čitaocima su pristupačni i elektronska čitaonica, i sajt na Internetu.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- književnost
- godišnjica
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.