„Arnofinijevi“ – slikara Botero prodata za 842 500 dolara
U Njujorku je 22. i 23. maja u aukcijskoj kući Christie's bila su izložena dela Latinoameričke umetnosti – od kolonijalnog perioda (XVI v.) do našeg doba. Očekivanja nisu izneverena, - centralni događaj je bila prezentacija radova savremenih slikara Latinske Amerike i zemalja Karipskih ostrva.
Jedan od top lotova održane aukcije bio je rad kolumbijskog slikara Fernanda Botero „Arnolfini (Po motivima Van Ejka)“ – dosta slobodno tumačenje jedne od najpoznatijih i najzagonetnijih slika flamanskog slikara Jana van Ejka – „Portret Arnolfinijevih“ (1434. g.), bio je prodat za 842,5 hiljada dolara.
U početku svoje umetničke karijere Botero se nije posebno izdvajao od stotina drugih slikara. Tražeći sebe on je koristio mnoštvo različitih stilskih izražavanja: u njegovim ranim radovima oseća se uticaj najrazličitijih majstora – od slikara italijanske renesanse i Pola Gogena do meksičkih muralista Dijego Rivere i Hose Klemente Orosko.
Karakterističan i lako prepoznatljiv stil Botero pojavio se u drugoj polovini pedesetih godina. Upravo tada je on počeo da prikazuje veoma zanimljive likove „punijeg stasa“, kod njega su svi debeljuce – ljudi, konji, kučići, čak jabuke. Kako kaže sam slikar, oni su „naišli“ gotovo slučajno, kada je jednom u Bogoti u njegovoj „Mrtvoj prirodi sa mandolinom“ instrument dobio neke neviđene dimenzije. Upravo od tog trenutka Botero je našao svoju temu.
„Forma, obimnost – time pokušavam da utičem na osećaj ljudi i osećajnost“, - govori slikar, koji smatra da je sve što je „punije“ to je mera lepote, ideala i stvaralački kredo.
Mnogi sadržaji dela Botero povlače u klasične, dobro poznate likove, iako pridobijaju nezaobilazno svojstvo parodije – u raznim godinama slikar je ponovo osmišljavao „Suncokrete“ Van Goga, „Portret Karoline Rivjer“ Engra i naravno nije mogao mimoići najpoznatije u svetskoj umetnosti remek delo „Mona Lizu“ Leonardo da Vinči. Stvaralaštvo Van Ejka privuklo je Botero dosta davno – prvi put je on napravio svoje viđenje „Portreta Arnolfinijevih“ još u šezdesetim godinama.
Danas je Botero najpoznatiji i jedan od latinoameričkih slikara svoje generacije sa najskupljim slikama. Njegov stvaralački opus je ogroman – preko tri hiljade umetničkih platna i nekoliko stotina skulptura, kao i ogroman broj crteža i akvarela. Njegovi radovi su veoma popularni na aukcijskim prodajama, i često prelaze cenu po milion dolara.
U muzejima Rusije postoji samo jedno njegovo delo – „Mrtva priroda sa lubenicom“, koje je autor poklonio Državnom Ermitažu i slika se nalazi u Sali Umetnosti Evrope i Amerike HH veka.
- Izvor
- Golos Rossii/ vostok.rs
- Povezane teme
- SAD
- aukcija
- slikarstvo
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.