Egipat bira predsednika
23-24. maja u Egiptu se odvijaju predsednički izbori. Na izborinim listićima su imena 13 kandidata. Oni konkurišu za pravo da zauzmu najvišu državnu dužnost koja je skoro 30 godina pripadala Hosniju Mubaraku. On je položio ova ovlašćenja prošle godine u toku revolucije 25. janauara.
Izbori se odvijaju na alterantivnoj osnovi, mada ne smatraju ih svi zaista slobodnim. Poslednjih nedelja osećao se jak pritisak ulice – zemlja je zahvaćena masovnim neredima. Neki kandidati su bili skinuti sa predizborne trke pod raznim izgovorima. Međutim jedan od lidera Stranke slobode i pravednosti – političkog krila Braće-muslimana Isam Arjan ubeđen je:
"To je istorijski događaj. To su prvi pravi demokratski predsednički izbori u Egiptu. Mi očekujemo vrlo visok odaziv. Takav takmičarski duh i poštena borba za najvišu dužnost u Egiptu nikada nisu postojali. 13 kandidata nije malo, tako da je teško davati prognoze. Najviše šanse za pobedu imaju 3-4 čoveka. Među favoritima je predsednik Stranke slobode i pravenosti Muhamed Mursi."
Od 13 kandidata trojica predstavljaju razne islamske tokove, ostali spadaju u svetovne političare. O šansama za pobedu govori glavni urednik egipatskog društveno-političkog časopisa Alvan Ala al-Halvani:
"Juče su se desile nagle promene na izbornoj karti. Niz kandidata je predao svoje vodeće pozicije i povukao se u drugi plan. Prvi je bio Abdel Monejm Abu al Futuh, bivši član rukovodstva organizacije Braća muslimani. On je dominirao i među islamistima i među čitavom „egipatskom ulicom“. Ali prepustio je svoje pozicije predsedniku Stranke slobode i prvednosti Muhamedu Mursiju. Upravo poslednji je sada na čelu spiska kandidata islamskih političkih tokova. On je pretekao svoje najbliže konkurente u islamskom taboru."
Eksperti izdvajaju tri grupe kandidata. Pored islamista tu su revolucioneri i predstavnici prethodnog režima. U poslednje spada bivši generalni sekretar Lige arapskih država Amra Musa i bivši premijer general Ahmed Šafik. Pobediće islamisti, ubeđen je zamenik direktora Instituta za Afriku RAN Dmitrij Bondarenko.
Za pobednika će biti proglašen onaj koji sakupi preko 50% glasova. Pravo glas ima više od 50 miliona Egipćana. Međutim većina eksperata se slaže da drugi krug neće moći da se izbegne. To će biti poznato 28. maja, kada budu rezimirani rezultati. Islamski lideri, najverovatnije, oduzeće jedni drugima glasove, pošto nisu mogli da istaknu jedinstvenog kandidata. U tom slučaju dvojica pobednika prvog kruga će se boriti za dužnost predsednika 16-17. juna u drugom krugu.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.