Muslimani Malija istupaju za stabilnost u zemlji
Već u toku više od 6 nedelja je jedna od vrućih tema u medijima afričkog kontinenta Republika Mali, gde je 22. marta vojna hunta izvršila državni udar. O današnjoj situaciji u toj zemlji, o tome da islam nije religija rata, Mali mora da ostane jedinstvena država u intervjuu našem dopisniku Igoru Jazonu je putem telefona iz Bamakoa ispričao Mahamud Diko, predsednik Višeg islamskog saveta Malija.
Situaciju u Maliju destabilizuju poznati svima događaji u zemlji. Međutim, zahvaljujući Alahu i naporima mnogih ljudi, situacija u zemlji se postepeno normalizuje. U svakom slučaju, na jugu zemlje, gde se uspostavlja uzajamno razumevanje među ljudima. Što se tiče Severa, pokušavamo da pomognemo svima, ko se našao u bedi u okupiranim rejonima. Nadamo se, kada naša vlada bude radila punom snagom, nastaće uslovi da bi i tamo počeli pregovori, da bi se našlo najbolje rešenje za Sever.
Da li je moguće da probleme organizuju terorističke grupacije, koje ispovedaju radikalni islam? Naprimer, Al-Kaida u islamskom Magribu, druge, koje se bave narkotrafikom, trgovinom robljem, banditizmom, kao i pokušavaju da nametnu zakone šarijata čitavoj zemlji.
Mogu da kažem da postoji samo jedan islam. Postoje surovi ljudi i mirni ljudi, ali je islam isti za sve. Žao nam je zbog događaja na Severu zemlje. Sve što se tamo dešava – trgovina drogom, otmice i trgovina ljudima mi osuđujemo. Nema u svetu religije, koja ne bi osuđivala tako nešto, nema morala, koji bi to opravdavao. Međutim, na Severu ima mnogo ljudi, koji su došljaci, nisu Malijci. Da se im suprotstavimo moramo da imamo jaku državu. Onda bi ona mogla da organizuje tako da bi oni, koji sebe svrstavaju u Malijce, ostali i poštovali zakone naše zemlje, a došljaci otišli tamo odakle su došli.
Šta možete da kažete o Tuarezima, oni su takođe vekovima živeli u Azavadu?
Ako su to malijski Tuarezi, oni ostaju građani Malija, kao i svi drugi. Taj region se uvek uslovno smatrao Azavad, ali Tuarezi nikada nisu imali svoju kraljevinu ili nešto slično. Inače, na severu Malija žive ne samo Tuarezi. Oni su nacionalna manjina, možda 1 odsto stanovništva Malija. Oni imaju ista prava i iste obaveze kao i svi Malijci. Ako imaju posebne zahteve, to je normalno, Ali o njima treba raspravljati za stolom pregovora, da se vidi što je prihvatljivo za druge, što nije.
Mali ima samo jednu granicu, zato nema govora o nekoj autonomiji. Našem narodu ona nije potrebna, mada imamo mnogo različitih plemena. Međutim, čak i kod samih Toarega ne traže svi autonomiju. Takvih među njima ima manje od hiljade.
O današnjoj situaciji u Maliju je u intervjuu našem dopisniku Igoru Jazonu putem telefona iz Bamakoa ispričao Mahamud Diko, predsednik Višeg islamskog saveta Malija.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.