Sibirske šume proučiće avion-laboratorija
Zajednička rusko-francuska laboratorija proceniće mogućnosti sibirskih šuma za otpornost na globalno otopljavanje. Isto tako će prvi put iz vazduha biti izvršena tačna analiza atmosfere u regionu i njen termički bilans. Cilj istraživanja je da se shvati na koji način tajga izlazi na kraj s ulogom „pluća planete“ zajedno sa zelenim šumama Amazonije.
Prvo će naučnici avionom TU-134 izmeriti koncentraciju različitih gasova na teritoriji Zapadnog Sibira – ugljenmonoksida, ozona, metana, vodene pare, aerosolnih čestica i pepela. Zatim će podaci biti upoređeni s obračunskim modelima, rekao je za „Glas Rusije“ zamenik direktora tomskog Instituta za optiku atmosfere Boris Belan.
Svi pričaju o globalnom otopljenju. Problem je u tome što se sve pretpostavke donose na osnovu modela. A model zasad još nije tako savršen da bismo mogli da budemo sigurni u njegove proračune. Cilj ovog eksperimenta je da se uporedi sve što možemo da izmerimo s obračunima po modelu: koliko će on adekvatno opisivati stvarno stanje.
Ruski i francuski stručnjaci nameravaju da ovo istraživanje velikih razmera započnu sredinom maja. Određeno iskustvo već postoji: od 2011. godine međunarodna vazdušna laboratorija je izvršila probna merenja za vreme letova u toku različitih godišnjih doba. Još ranije naučnici su ispitali sibirske šume zajedno sa stručnjacima iz Japana. Glavno pitanje na koje treba dobiti odgovor jeste koliki je doprinos severnih šuma za smanjenje otpadnih gasova, ističe Boris Belan.
Do 2005. godine smo sa sigurnošću mogli da kažemo da sibirske šume s ovim izlaze na kraj. A od 2005. do 2008. godine uočena je tendencija rasta koncentracije SO2 odozdo, odnosno stvara se utisak da biljke više ne apsorbuju dodatnu količinu ugljenmonoksida.
Da bismo shvatili da li je proces periodičan i reverzibilan treba vršiti posmatranja u toku godinu-dve dana. Osim aviona-laboratorije planirano je da se angažuju nadzemne stanice za monitoring. Na primer, fotometrijski kompleks će registrovati silazne i uzlazne tokove radijacije, sadržaj vodene pare i ozona u atmosferi. TOR-stanice će proučavati gasni i aerosolski sastav vazduha. U eksperimentu će takođe biti uzeti u obzir podaci američkih satelitskih sistema za praćenje okoline. Rusko-francuski projekat je planiran do 2014. godine, a ukupan obim zajedničkih investicija iznosi na milione dolara.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: © Flickr.com/jxandreani/cc-by/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- klima
- istraživanje
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.