BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Nezaposlenost na Iberijskom poluostrvu: kad ne možete da nađete sebi mesta

Nezaposlenost na Iberijskom poluostrvu: kad ne možete da nađete sebi mesta
05.05.2012. god.

Kompanije poznate u svetu biznisa i statistike kao što su Market Voč i Blumberg analizirale su situaciju proizvodne aktivnosti u zoni evra i istakle njen osetni pad, što ne može da ne brine stručnjake, kao ni uvećanje broja nezaposlenik u Evropi u redovima radnosposobnog stanovništva. Njihov broj iznosi preko 17 miliona ljudi. Maksimalni nivo nezaposlenosti je i dalje u Španiji – 24.1%. Protugalija je u prvoj trojci sa 15,3%. Žurnal Di Nutisiaš ističe da je među omladinom do 25 godina nezaposlenih 36,1%.

Analitičari se slažu da je došlo vreme da se direktno dogovri o tome koliko su problematične perspektive niza zemalja EU. Po njihovom mišljenju, Centralna banka zone evra stoji pred dilemom: nastaviti stimulisanje kako bi se efikasno borilo protiv recesije, ili prekinuti ovo stimulisanje kako bi se zaustavio skok potrošačkih cena i vratilo ljudima poverenje u ekonomske mere vlade. Predstavnik Evropske komisije je izjavio da radi na stvaranju takvih uslova koji generišu ekonomski rast i osiguraće zapošljavanje. Reč je o stvranju pravog evropskog tržišta rada.

Tema je od prvostepenog značaja. Ovde se odražava čitav kompleks problema zone evra, kako ekonomskih, tako i političko socijalnih. Bez obzira na napore vlasti, niko ne veruje u njihov uspeh. Za evropljane su postale uobičajene masovne akcije protesta – dovoljno je pomenuti španske štrajkove radnika, podvlači direktor Instituta za globalizaciju i socijalne pokrete Boris Kagarlicki. On kaže.

Pre svega, problem se sastoji u tome što metode koje se kroiste u borbi protiv krize u stvarnosti su dovele do njenog otezanja i produbljivanja. Uopšte svetsko iskustvo antikrizne politike demonstrira dva tipa reakcije: kao prvo neoliberalnu od strane vlade kriznih država, koje su uvrene da će se problem rešiti sam po sebi, tačnije tržište će rešiti sve! A kao drugo, na račun ekspanzije državnih socijalnih programa, na račun promene balanska ekonomskih interesa u korist nacionalnih. Primer je ekonomski bum u nizu latinoameričkih zemalja, koje su pre evropskih shvatile nedostatke neoliberalne ekonomije. Istina, evropljani ne odgovaraju ni jednim ni drugim standardima u čistom obliku. Ali glavna je nevolja u tome što su se oni udružili, iako su previše različiti po nivou razvoja, u jednu zonu, zonu evra. I počeli su objektivno da gube individualnost zbog nametnutih akcionih programa. U Španiji i Portugaliji, između ostalog pokušaji stanovništva da osveste svoje vlade ponekada su imali uspeha, čak su dovodili do smene kabineta.

To je bila tačka gledišta ruskog eksperta Borisa Kagarlickog. On ističe da u datom realnosti novi izabranici naroda će morati d traže izlaz iz tako složene situacije.

Evo šta kaže Esperansa Agire, predsednik Madridske autonomije, član Narodne Partije Španije.

Naredne godine i meseci neće biti jednostavni. Treba uložiti mnogo napora da se izvedu reforme koje će omogućiti Španiji da savlada krizu. U toj borbi svi članovi partije, svi, kako muškarci, tako i žene, treba da se međusobno podržavaju.
Može se shvatiti ne baš običan predstavnik vlasti, član vladajuće Narodne partije koji teži da učini sve što od nje zavisi da vrati Španiju u tokove napretka i blagostanja. Mada stanje nije jednostavno. Španski finansijski sistem se napaja iz Evropske centralne banke, a međunarodni kreditori mogu i da ne izdrže – ekonomija kraljevstva je mnogo krupnija i od portugalske i od grčke.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: © Flickr.com/le Haricot/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ruski ministar spoljnih poslova tvrdi da su američki „vazali” spremni da prekrše bilo koji sporazum po nalogu Vašingtona


Međunarodni krivični sud (MKS) sa sedištem u Hagu izdao je naloge za hapšenje visokih ruskih zvaničnika Sergeja Šojgua i Valerija Gerasimova


Pristalice Kijeva savetovale su ga da ne razgovara o tom pitanju tokom pregovora sa Rusijom 2022. godine, otkrio je David Arahamia

Ukrajinske formacije su dronovima napale Voronješku oblast prema nekim izveštajima, u Olhovačkom okrugu gori skladište municije.


Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da svi predlozi treba da uzmu u obzir „stvarno stanje stvari na terenu“


Ostale novosti iz rubrike »