BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Nemačka: kontrola cena ili predizborna imitacija?

Nemačka: kontrola cena ili predizborna imitacija?
05.05.2012. god.

Vlada Nemačke je pokušala da uvede bar u nekakve okvire energetsku cenovnu politiku. U federalnom kaznenom resoru formirano je novo odeljenje koje su mediji već nazvali „benzinska policija“. Ona takođe treba budno da prati pomeranje cena gasa i struje, da ne dopušta špekulacije na pumpama, kako se desilo, na primer, uoči uskršnjih praznika. Dobra namera kabineta ipak nije naišla na dostojnu ocenu. Zakon su složno iskritikovali svi savezi preduzimača. Eksperti su počeli da govore o novom birokratskom monstrumu. Temu nastavlja analitičar Sergej Guk.

Ministar ekonomije Filip Resler, glavni inicijator zakona, objasnio je: vreme je da se oživi konkurencija na tržištu energenata. Da se učini transparetnom politika cena u lancu prerađivača, trgovaca, vlasnika pumpi. Trogodišnja istraga koju je vodio federalni kazneni resor je pokazala: čim neki od velikih koncerna poput Šela ili Arala podigne cene, za njima krenu i ostali. Faktički to je zavera, mada za sada i nedokaziva.

Proizvođači i trgovci imaju za sada svoj argument: nikakva politika nije u stanju da utiče na rast berzanskih kotacija. Šta mogu da učine sve vlade uzete zajedno ako odjednom Izrael napadne na Iran, a svetske cene nafte polete nagore zbog smanjenih isporuka? Eksperti navode i drugi razlog: kako vlasti mogu da utiču na vodeće koncerne koji poseduju čitav lanac preduzeća od prerade do pumpi?

Mišljenje nemačkog eksperta profesora Eberharda Šnajdera.

U Nemačkoj se suočavamo sa rastućim cenama na benzin. I vozači negoduju. To kao prvo. Drugo: postoji velika sumnja da se veliki koncerni bave cenovnom zaverom kojom krše antimonopolsko zakonodavstvo. Mada to nije tačno dokazano. Ministar ekonomije, koji je istovremeno i vice-kancelar iz stranke Slobodnih demokrata, uz pomoć novih pravila nateraće naftne firme da razotkriju odakle potiču visoke cene.

Kazneni resor same cene ne može da spusti. On može samo da dokaže cenovnu zaveru koncerna. I ako naftne firme to čine, biće primorane da plate kazne.

Nemačko stanovništvo istina slabo veruje u nepristrasnost političara. Anketiranje na ovu temu koje je sproveo nemački kanal ARD pokazalo je: preko 805 anketiranih smatra da je pojava novog zakona predizborni manevar. Naravno, unutrašnje tržište Nemačke zavisi od svetskih kotaciaj nafte. Ali kolebanja na njemu, kao uostalom i u mnogim drugim zemljama, uključujući Rusiju, iz nekog razloga dešavaju se u jednu stranu: skoka. A kada na berzama cena crnog zlata ide nadole, pumpe se prave da to ne primećuju.

 



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: © Flickr.com/frizzetta/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »