BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Očekuje se oštra rasprava na Savetu bezbednosti

Očekuje se oštra rasprava na Savetu bezbednosti
18.12.2007. god.

Vašington, 18. decembra – Može li da se nastavi pregovarački proces o statusu Kosmeta – osnovno je pitanje na koje će sutra odgovor još jednom potražiti Savet bezbednosti UN. Nedoumica je toliko velika da je to „balkansko pitanje” u priličnoj meri „balkanizovalo” (podelilo) svet, što se oseća i u atmosferi palate na Ist riveru.U toku su diskretna okupljanja diplomata. Pojačana su nastojanja da se proces pokrene s mrtve tačke i da se tako izbegne šira međunarodna kriza i očuva autoritet organa svetske organizacije zaduženog za održavanje globalnog mira i stabilnosti. Od „najlakše rešivog međunarodnog pitanja”, kako je u Vašingtonu procenjivano Kosovo, stiglo se do globalnog zapleta čije posledice mogu da budu dalekosežne ne samo za Balkan nego i za najširu internacionalnu scenu.

U takvim okolnostima ovde danas nastupa predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica sa svojim timom. Uoči sutrašnje sednice, sastaje se s nizom predstavnika zemalja članica Saveta bezbednosti UN – Slovačke, Rusije, SAD, Južnoafričke Republike, Kine, Indonezije, Italije (koja ovog meseca predsedava Savetom)…

Većina navedenih sagovornika zalaže se za kompromisno rešenje kosovskog pitanja u skladu s međunarodnim pravom. Upozoravaju i da bi eventualna nezavisnost Kosova podstakla separatizme i u mnogim drugim područjima.

Slovačka neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova – izjavio je šef diplomatije te zemlje Jan Kubiš u razgovoru s Koštunicom.

Sagovorniku su preneti, kako je novinarima takođe predočio ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić, stavovi Srbije među kojima da bilo kakva misija EU na Kosovu „ne može da prođe bez saglasnosti Beograda i odluke Saveta bezbednosti UN”, jer „je protivna rezoluciji 1244 i predstavlja deo Ahtisarijevog plana za nadziranu nezavisnost Kosova” koji je Beograd odbacio.

Srbija će u svom nastupu insistirati na nastavku pregovora, uz podršku pre svega Rusije i Kine, mada je „svesna da pojedine zemlje prete blokadom procesa” – dodao je Samardžić i najavio sastanak Koštunice sa ambasadorom SAD, zemlje koja „predvodi front za nezavisnost Kosova”. Premijer će, precizirao je, i u toj prilici „izložiti čvrstinu stava Srbije za nepriznavanje nezavisnosti Kosova i u pogledu korišćenja svih prava koje državi stoje na raspolaganju da brani svoj suverenitet i teritorijalni integritet”.

Podele u Savetu su takve, uz mogućnost upotrebe veta, da se od sutrašnjeg sastanka, prema procenama poznavalaca, ne očekuju „čuda”, niti nekakva „konačna odluka”. Pogotovu što su „stvari poodmakle” u suprotstavljenim pristupima SAD i Rusije.

Moskva, kao i Beograd, traži nastavak pregovora o Kosovu do sporazuma neposrednih aktera, poštovanje rezolucije 1244 i međunarodnog prava uopšte. Vašington, kao i Priština i evropske sile, smatra da „nema šta više da se pregovara” i da treba primeniti „Ahtisarijev plan o nadziranoj nezavisnosti” pokrajine.

Razlike su dogurale do stepena kad se dve velike sile međusobno optužuju da „sprečavaju rešenje” i da rade na „zaoštravanju situacije”. Rusija je upozorila da se u kosovskom procesu stiglo do „kritične tačke” s pretnjom da se, zbog insistiranja SAD na nezavisnosti pokrajine, pretvori u „nekontrolisanu krizu”, dok se „iza scene manevriše oko rukovodstva UN kako bi se od njega izdejstvovao legitimitet za buduće nezakonite korake”.

Zvanična Amerika mahom se izjašnjava šturim saopštenjima podrške „Ahtisarijevom planu”, ali je njen strateški kurs detaljnije u jučerašnjem uvodniku izneo „Vašington post”. Moskva se, u tom tekstu, optužuje da želi da „uvuče Srbiju u svoju zonu uticaja… da podeli Evropu i NATO… što može da obnovi nasilje na Balkanu…i stil hladnog rata”.

Procenjuje se, stoga, da će diskusija na Savetu biti oštra. Zasad nisu na vidiku kompromisi kakvi su doveli do toga da će sutra u Savetu govoriti prvi put predstavnik kosovskih Albanaca Fatmir Sejdiju, ali u „ličnom svojstvu”, rangu nižem od zvaničnog predstavljanja.

Tim Srbije će ovde nastojati kako u pojedinačnim razgovorima, tako i u Koštuničinom nastupu na Savetu bezbednosti da još jednom argumentuje svoje stavove. S težnjom, kako je već rečeno, da se nastavi pregovarački proces.

Neće biti zaključaka o statusu pokrajine

Srpski ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić ocenio je juče da će debata o Kosovu i Metohiji u Savetu bezbednosti UN biti „oštra”, ali da ne treba očekivati da će na njoj biti donet zaključak o budućnosti južne srpske pokrajine. „Biće to oštra debata sa jasno suprotstavljenim mišljenjima. Ne očekujem da će biti usvojen zajednički zaključak... Bio bih iznenađen kad bi se to desilo”, rekao je Jeremić na zajedničkoj konferenciji za štampu sa šefom bugarske diplomatije Ivailom Kalfinom posle koje je krenuo na put za Njujork.



  • Izvor
  • Politika
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za

Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.



Ostale novosti iz rubrike »