Svi bi da vide pukovnika
Svako zlo mora da prođe. Pa i ovo! Ovim rečima dočekala nas je juče Persa Šljivančanin, supruga Veselina Šljivančanina koji se dan ranije vratio iz Haškog tribunala. U stanu na Ceraku živo. Povratak Veselina slavio se do kasno u noć.
- Telefon u stanu od juče ne prestaje da zvoni. Od kad je došao, nismo stigli ni da razgovaramo. Kuća puna, dolaze svi da ga vide. Još ga nisam ni raspakovala - u jednom dahu priča Persa.
Slikanje i razgovor sa suprugom - Persa je zabranila. Pravila moraju da se poštuju, insistira ona.
- To mislim i ja, a i on je to potpisao tamo u Tribunalu da neće razgovarati sa medijima. Veselin nije čovek koji krši zakon. Prema tome, nema slikanja, a taj diktafon dajte ovamo... - strogo će ona.
Oficir Šljivančanin u drugoj prostoriji. Razgovara sa prijateljem. Vojničko držanje, cenimo iz daleka, zadržao je. Smeje se...
- Uvek sam bila optimista. Jutros kad je ustao, prvo je sina odvezao na aerodrom. Ne može se opisati rečima to što smo konačno opet svi na okupu - kaže Persa.
Telefon besumučno zvoni... Oglasilo se i zvono na ulaznim vratima. Drug Veselinovog sina došao da se pozdravi sa pukovnikom.
- Dobro došao! - dopiru glasovi do nas. Grle se. Daleko od novinara, na drugom kraju stana, Veselin se upustio u razgovor sa mladićem. Običan očinski razgovor, čini se. Čestita mu diplomu pilota, iznenađen je koliko je mladić izrastao...
Telefon u stanu Šljivančanina ponovo zvoni. Opet novinari. Raspituju se šta je bio sinoć na slavljeničkoj trpezi... Do kad su ostali, ko je bio... Persa malo viče, ljutikavo, malo se smeje radoznalosti novinara... Na zidovima porodičnog stana slike; portret Šljivančanina i neki pejzaž. Radio ih je doktor Simić u Hagu, kaže Persa.
- Ćerka ga je prva zagrlila, čekala ga je dole na ulazu...
U stanu, prvi su ga dočekali njegovi prijatelji... Komšije... Svi požurili da sa njim porazgovaraju, da ga vide...
- Istina se zna. Neko je hteo da ovo bude ovako, ali dobro. Tima neka služi na čast i obraz. Optimista sama oduvek bila jer drugačije ne bismo sve ovo preživeli. Nije, znate šta, lako kada neko nevin ide da leži. Kad je ušao, samo sam mu rekla: Dobro došao. Još sam besna na to kako su se prema njemu poneli ovde. Ali reč nemam da kažem, za one u Tribunalu. Prema njemu su bili super - kaže Persa.
Pršuta i domaći sir uz kajsijevaču u dnevnoj sobi ispred domaćina. On sedi, miran, prekrštenih nogu. Javlja se na telefon... Rukovali smo se, pukovnik nas je ljubazno ponudio pićem i mezetlukom, ali se izvinio jer zbog strogih pravila ne može ništa da izjavi za medije.
Šljivančanin je na privremenoj slobodi do završetka žalbenog procesa u Tribunalu. Žalbu je uložilo Tužilaštvo u Hagu posle presude kojom je pukovnik bivše JNA osuđen na pet godina zatvora. Šljivančani je u zatvoru odležao 90 odsto kazne, a njegovi advokati veruju da se u Hag više nikada neće vratiti. Osim, možda, turistički.
- Izvor
- Glas javnosti
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.