BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Rusko-kineski manevri u Žutom moru

Rusko-kineski manevri u Žutom moru
22.04.2012. god.

Ruski i kineski mornari pristupaju uvežbavanju zajedničkih manevarskih akcija u Žutom moru. Vežbanja „Morska interakcija 2012“ počinje 22. aprila i trajaće do 27. aprila. U vežbanjima će učestvovati ukupno 20 vojnih brodova i pomoćnih plovila, kao i avijacija. Pregovori između mornara dveju zemalja odvijaće se na ruskom jeziku.

Ruski i kineski mornari imaju veliko iskustvo u organizaciji bezbedne plovidbe u Adenskom zalivu. To znači da će tokom vežbanja imati priliku da pokažu svoju vešinu. To se posebno odnosi na umeće praćenja i oslobađanja zarobljenih plovila. Ako se koristi vojna terminologija, cilj manevara jeste imperabilnost, tj. operativna kompatibilnost, kaže zamenik načelnika Centra za strateške probleme Azije i Šangajske organizacije za saradnju Anatolij Klimenko.

„Kao što je poznato Žuto more, Južno kinesko more i čitav južni deo Indijskog okeana su zona gde su aktivni pirati. Ako se gleda iz šire perspektive, postoji i Šangajska organizacija za saradnju u kojoj su Rusija i Kina, kao i ostale članice, strateški partneri. Povelja Šangajske organizacije kao jedan od svojih zadataka navodi borbu protiv terorizma, separatizma i ekstremizma.“

Zajednička vežbanja obično organizuju zemlje koje su u odnosu prijateljstva. Ali uz to trebalo bi uzeti u obzir i činjenicu da Rusija nije vojna saveznica Kine, kaže glavni urednik časopisa „Nacionalna odbrana“ Igor Korotčenko.

„Kina, isto tako, sebe ne smatra vojnom saveznicom Rusije. Zato se ne može govoriti o tome da naše vojske mogu učestvovati u nekim vojnim operacijama. Ali u okviru partnerske interakcije želimo mir i stabilnost na našim granicama. Održavanje zajedničkih vežbanja i vojnih konsultacija ima pozitivan uticaj na dinamiku odnosa između Moskve i Pekinga.“

Na čelu ruske grupe nalazi se glavni brod Pacifičke flote, krstarica nosač raketa „Varjag“. Opremljen je višenamenskim raketnim kompleksom koji omogućava da se gađaju vodeni i kopneni ciljevi koji se nalaze na velikoj udaljenosti od broda. Krstarica takođe raspolaže sa reaktivnim kompleksima za bacanje bombi, torpednim aparatima i nekoliko artiljerijskih kompleksa različitog kalibra i namene. Grupu čine 3 velika broda za presretanje podmornica, jedan tanker i dva šlepera.

Planom manevara su predviđeni različiti scenariji zajedničkih akcija dve flote. Ruski i kineski brodovi će uvežbati obnavljanje rezervi na pučini, zajedničko forsiranje opasnih područja, gađaće morske i vazdušne ciljeve, organizovaće zajedničku spasilačku operaciju i pružiće pomoć brodu u nevolji. Po završetku svih faza vežbanja „Morska interakcija 2012“ ruski i kineski mornari održaće impresivnu morsku paradu u akvatoriji Žutog mora. 



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za

Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.



Ostale novosti iz rubrike »