Putin o planovima za osvajanje Antarktika
Ruski premijer Vladimir Putin sastao se sa ruskim naučnicima, koji su prvi prodrli u jezero Vostok, skriveno pod slojem antarktičkog leda debljine gotovo 4 kilometra. Istraživači su predstavili svoj rad, a novoizabrani predsednik je obećao da će nastaviti da podržava istraživanja na Južnom polu.
Vladimir Putin, koji je na čelu Odbora poverenika ruskog geografskog društva, konačno se lično sastao sa članovima ekspedicije koji su uspeli da se probiju do reliktnog jezera Vostok.
„Želeo sam lično da vas pozdravim i čestitam uspeh – za to što ste stigli do reliktnog jezera. Dugo ste radili - 20-ak godina, to je veliki posao i veliki uspeh.“
U februaru, naučnici su prodrli u jezero Vostok, skriveno pod slojem antarktičkog leda debljine gotovo 4 kilometra. Jezero je dobilo ime u čast ruske antarktičke stanice. Ovo je jedinstveni vodeni ekosistem koji je bio izolovan od Zemljine atmosfere i površinske biosfere tokom miliona godina. Naučnici procenjuju da je taj reliktni rezervoar star 15 do 20 miliona godina. Tokom bušenja dubokih bunara - ledeni stubovi, pružaju uvid o klimatskim promenama na planeti tokom stotina vekova. Već sada, naučnici su došli do zaključka da trenutno globalno zagrevanje - nije rezultat prirodnog stvaranja efekta staklene bašte, izjavio je Vladimir Lipenkov, šef Laboratorije za klimatske promene i životnu sredinu sa Arktičkog i antarktičkog istraživačkog instituta.
„Mi sada imamo situaciju kada jednostavno ubrizgavamo gasove. I ako pogledamo u prošlost, prvenstveno se temperatura menja, a zatim se menja koncentracija gasova staklene bašte, koji dovode do rasta temperature. To je sled događaja - to je takođe jedno od dostignuća tokom ove ekspedicije.“
Izučavanja ovog jezera i leda koji ga pokriva, će nam pokazati kako bi čovečanstvo trebalo da reaguje na vremenske anomalije, i kako da promeni svoju politiku zaštite životne sredine. To je ono što je izjavio Vladimir Putin:
„Ne samo da smo potpisali, već smo i ratifikovali Kjoto protokol. Međutim, aktivnost mnogih industrijalizovanih zemalja ima značajan uticaj na klimu. Najznačajniji uticaj imaju SAD, Kina i Indija. I svi imaju svoje mišljenje. Dakle, pre nego što Ruska Federacija na sebe preuzme određene obaveze u vezi sa budućnošću i aktivnošću svoje industrije i ekonomije, moramo postići zajedničko razumevanje i zajednički pristup, kojim će se čovečanstvo rukovoditi prilikom donošenja odluka. Jer, ako pojedine zemlje donesu odluku, a glavni emiteri gasova staklene bašte ostanu van ovog procesa, rezultata neće biti. I vaš posao da se donose odluka na međunarodnom nivou je od primarnog značaja.“
U maju, naučno-istraživački brod „Akademik Fjodorov“ će se vratiti sa Antarktika sa prvim uzorcima vode jezera Vostok. Ispitivanje uzoraka vode će trajati najmanje godinu dana. Rad na stanici na Antarktiku će se širiti. Vladimir Putin je predložio izgradnju nove piste, kompleksa za prezimljavanje i obnavljanje flote.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- Antarktik
- Putin
- istraživanje
- klima
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.