Civile čeka 500 postelja na VMA
Ugovoreno lečenje za urgentne slučajeve, ali i najviši tercijarni nivo zdravstvene zaštite, po istim cenama i na isti način kao u Kliničkom centru Srbije
Vojno osiguranje u ovom času obuhvata 190.000 osiguranika, a civilno više od sedam miliona građana
Posle više od 15 godina, civili, odnosno osiguranici Republičkog zdravstvenog osiguranja trebalo bi da dobiju mogućnost da se ponovo leče u Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu, samo uz zdravstvenu knjižicu. Ovo je ekskluzivno za naš list najavio ministar zdravlja, profesor dr Tomica Milosavljević. Direktorka Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje Svetlana Vukajlović juče je za „Politiku” precizirala da je sa VMA ugovoreno da početkom naredne godine jedan deo svojih kapaciteta, 500 bolničkih postelja, stavi na na raspolaganje civilnim osiguranicima. Zdravstvene usluge su ugovorene na isti način i po istim cenama, kao što se u ovom trenutku ugovara lečenje pacijenata u Kliničkom centru Srbije. Ovi kapaciteti će biti iskorišćeni za takozvani tercijarni nivo, dakle najviši nivo lečenja, ali i za potrebe urgentne medicinske zaštite, jer to je ono što nedostaje civilnom zdravstvu, s obzirom na preopterećenost Urgentnog centra.
– To za pacijente znači lakše odobravanje i ravnopravni odlazak na lečenje na VMA ili u Klinički centar Srbije, kao što će pacijenti moći da biraju da li pomoć lekara hoće da potraže u Urgentnom centru KCS ili Urgentnom centru VMA, ali do popunjavanja kapaciteta – kazala je Vukajlovićeva.
Uz ovo, stiže i vest da je postignut sporazum između Ministarstva zdravlja i Ministarstva odbrane, u kojem učestvuje i Republički zavod za zdravstveno osiguranje, da se načini protokol o namerama u cilju stvaranja mogućnosti za spajanje fonda civilnog i vojnog zdravstvenog osiguranja. Vojno osiguranje u ovom času obuhvata 190.000 osiguranika, a civilno više od sedam miliona građana. Kako objašnjava Svetlana Vukajlović, tako će se rešiti problemi koje imaju vojni osiguranici, jer će oni moći ubuduće ravnopravno da koriste usluge domova zdravlja, u mestima gde ne postoje vojnomedicinski zavodi ili gde su velike gužve. S druge strane, civilni osiguranici biće ravnopravni da biraju da li žele da se leče na VMA. Tako bi svi osiguranici bili izjednačeni u pravima, naravno uz poštovanje specifičnosti potreba vojnih aktivnih osiguranika, jer svaka vojska mora imati svoj sanitet i ostalo.
Civili su do sada pomoć lekara na VMA isključivo dobijali ako su bili spremni da preglede i boravak plate iz svog džepa, ako pripadaju privilegovanom krugu visokih funkcionera ili istaknutih ličnosti, ili ako ih je na lečenje o svom trošku u ovu ustanovu poslao Republički fond, jer u civilnom zdravstvu nije bilo dovoljno kapaciteta pa je zdravstveno osoblje VMA priskakalo u pomoć, ali posle prethodno sklopljenog dogovora i preciznog ugovora o plaćanju. Tako se u ovom času na hemodijalizi na VMA nalazi 65 civila (od 3.800, koliko ih je ukupno na hemodijalizi u Srbiji) dnevno se ovde uradi jedna ili dve kateterizacije srca i civilnim osiguranicima, zatim je dogovorena ugradnja 600 veštačkih kukova, da bi se smanjila lista čekanja na ovu zahtevnu i složenu ortopedsku hiruršku intervenciju.
Vrata VMA zatvorila su se za civile, iznenada, pre petnaestak godina u vreme kada su postelje popunjavali ranjenici, a i ostareli pripadnici čuvene JNA, koji su imali privilegiju da se leče na VMA, ali i u svim drugim vojnim zdravstvenim objektima u Srbiji (VMA u Nišu ili Novom Sadu). Dobiti uput koji je overila komisija republičkog, dakle civilnog fonda, tada, ali i sada, bilo je veliko čudo. Zbog imidža dobro opremljene, a pre svega komforne vrhunske ustanove, sa 1.200 postelja, bolesničkim sobama, u kojoj svaka ima lični toalet i tastere za pozivanje medicinske sestre, svi su želeli da se leče na VMA, ali nisu mogli. Svoja vrata za civile, međutim, nikada, ni na jedan dan, nije zatvorio jedino Nacionalni centar za trovanje.
Narod se na razne načine snalazio kako da „na mala vrata” uđe u ovu ustanovu i da se leči i zbog dijagnoza na koje inače ne bi imao pravo. Tako, na primer, VMA je mogla da primi civilnog osiguranika kao hitan slučaj, ali je morala o tome, po protokolu, da izvesti Republički fond u roku od 24 sata i da zatraži objašnjenje da li da prebacuje pacijenta u neku civilnu ustanovu ili da ga zadrži. Neki su pod formom hitnog slučaja tako uspevali da dobiju mesto u „bolnici za privilegovane”, ali je bilo mnogo slučajeva kada je takav zahtev za nadoknadu troškova na VMA bio odbijen, pa je rodbina pacijenta morala da prikupi poslednji dinar za lečenje.
Postignuta je saglasnost da se ovaj civilni i vojni fond spoje u jedan, što bi trebalo da se dogodi početkom 2009. godine.
Specijalistički pregled od 1.100 do 1.500 dinara
VMA je ponovo otvorila svoje ambulante, operacione sale i bolesničke sobe, tako što je odredila dane kada su u popodnevnim i večernjim satima lekari radili sa civilnim bolesnicima do 22 sata. Cene znatno niže nego u privatnim ordinacijama privukle su mnoge građane. Specijalistički pregled na VMA košta 1.100 ili 1.500 dinara, ako insistirate da vas pregleda profesor, a to je mnogo niže nego u većini privatnih ordinacija u Srbiji. Za magnetnu rezonancu na VMA plaća se 9.500 dinara bez kontrasta i 12.280 sa kontrastom, što je za hiljadu dinara niže nego u dijagnostičkim centrima, mada su neke privatne ordinacije ovu cenu izjednačile sa cenom VMA.
- Izvor
- Pogledi
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.