BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Letimo na Mesec

Letimo na Mesec
12.04.2012. god.

Istraživanje Meseca biće prioritetno u svemirskim programima u Rusiji, u narednoj deceniji, izjavio je uoči Međunarodnog dana kosmonautike, direktor Instituta za svemirske istraživanja Ruske akademije nauka, akademik Lav Zeljoni. Na Mesecu, naučnici planiraju da razrade mnoge elemente budućih misija na Mars i Fobos. Lansiranje prvog broda «Luna-Glob» zakazano je za 2015. A zatim će, u naredne dve godine ka najbližem susedu Zemlje biti poslate još dve kosmičke stanice.

Promenu orijentacije kosmičke industrije izazvao je neuspeh misije "Fobos-Grunt". U novembru 2011 stanica je uspešno lansirana sa kosmodroma, ali nije uspela da napusti Zemljinu orbitu i da zauzme kurs ka Crvenoj planeti. Rusija nema nameru da napusti program "Fobos", iako je odlučila da ga "skrajne" da bi sve svoje snage usredsredila na Mesec. Ako su sve prethodne ekspedicije bile povezane sa studijama na srednjoj geografskoj širini te planete, sada je stavljen novi izazov - meko sletanje na polarnu oblast, rekao je akademik Lav Zeljoni.

"To je povezano sa činjenicom da se na jednom od brodova - mesečevom izviđaču "orbitere" američke svemirske agencije - nalazio ruski instrument, koji je pokazao da se u polarnim oblastima, ispod površine postoje velike naslage vodenog leda. Posle toga smo na Mesec počeli da izgledamo drugačije. Ne kao suvo beživotno telo, već kao na objekat koji u polarnim regionima ima puno interesantnih stvari. Sličan fenomen se nalazi na Marsu, samo što se led ne nalazi samo na polovima, već i u blizini ekvatora.

Pretpostavlja se da su led na Mesec donele komete. Naučnici nazivaju ova nebeska tela nosiocima života. Mesec je idealan objekat za proučavanje kometa, mišljenje je akademika Zeljona.

"Padajući milijardama godina na polarne oblasti Meseca, one su tamo ležali kao u frižideru. Na daljinu je nemoguće istražiti ova nebeska tela. Vršenje eksperimenta direktno na njima pomoći će da saznamo mnogo. Bolje je, naravno, dostaviti uzorke na Zemlju. Oko ovoga je skoncentrisan naš Mesečev projekat.

Prema podacima Instituta za svemirske studije, za njegovu realizaciju Rusija namerava da lansira tri bespilotne letilice. Prvo sletanje je planirano  da se izvede na Južnom polu Meseca oko 2015.

Naknadna lansiranja će se fokusirati isključivo na prikupljanje naučnih informacija. 2016 na Mesec će biti poslata druga kosmička letelica "Luna-glob". 2017 je planirano bušenje polarne oblasti na Mesecu do dubine od pet metara, koristeći posebne uređaje koji će biti privezeni na kosmičkoj letelici "Luna-resurs". Ovo će omogućiti dobiti uzorke materijala kometa, koji su loše sačuvani na površini planete.  



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: © Flickr.com/NASA's Marshall Space Flight Center/cc-by-nc/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »