Ženske priče - od drame narodne do drame porodične
Dva filma su doživela trijumf na uručivanju ruske filmske nagrade Nika 8. aprila. Oba filma su posvećena sudbinama žena, jedan je istorijska drama, drugi savremena porodična drama.
Istorijska drama koju je snimio poznati ruski reditelj Andrej Smirnov naziva se „Jednom davno bila jedna žena“. Autor je više puta podvlačio da snima film za ruske gledaoce može se reći za „unutrašnju upotrebu“. Zato nije davao svoje delo na međunarodne konkurse. Pa i na konkurs ruske filmske akademije nije hteo da da. Ali po rezultatima tajnog glasanja skoro 700 članova Nacionalne filmske akademije,koja bira najbolja filmska ostvarenja, film Andreja Smirnova je dobio nagrade u 6 nominacija.
Reditelj je izabrao složenu temu kojom se skoro niko nije bavio u ruskoj kinematografiji, a to je otpor ruskih seljaka boljševičkoj vlasti 20-ih godina 20. veka, seljačka pobuna. U sovjetsko vreme je ova tema bila zabranjena. Sama misao o takvom sižeu je mogla da se pojavi samo kada je postalo jasno da neće više biti cenzure - seća se Andrej Smirnov.
1987. godine pojavila se zamisao a 90-tih sam počeo da pišem scenario sa velikim prekidima, kaže Andrej Smirnov. Dok sam ga pisao upravo pred mojim očima se menjala kinematografija, shvatao sam da će moj film gledati sasvim drugi gledalac vaspitan na Holivudskim filmovima. Film je počeo da se rađa kad sam razumeo da glavna junakinja treba da bude žena. Obična ruska žena zato što upravo ona doživljava sve patnje građanskog rata i socijalnih potresa.
Nagrade u 4 nominacije je dobio i film koji već ima međunarodno priznanje . Priča o starijem bračnom paru, bogatom Vladimiru i Jeleni. Jelena bivša medicinska sestra odlučuje se da ubije svog muža biznismena da preda nasledstvo svom sinu iz prvog braka običnom neradniku. Zvjagincev pretvara ovu običnu priču u tragediju raspada čovekove duše . Svi znamo šta je dobro a šta zlo; šta moralno šta nije, kaže Zvjagincev. Znamo da se ne sme krasti, ubijati. A da li imamo u sebi svest o tome to se proverava kod svakog u nekom konkretnom trenutku.
Svi smo mi doživeli u poslednje vreme neku promenu kao promenu vida, dodaje reditelj. Čovek se promenio poslednjih 20 godina. U istoriji junakinje filma Jelene ova promena je fiksirana i pokazana svima. Za nas je postala obična praksa učiniti neki blago rečeno neprikladan postupak. Ideje humanizma kao da se rastvaraju u svetu.
Sasvim logično izgleda odluka žirija da dodeli nagrade za najbolju žensku ulogu dvema glumicama . To je Darja Ekamasova koja je snimila ulogu žene u istorijskoj drami i Nadežda Markina koja je glumila glavnu junakinju filma Jelena.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.