BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Nepoželjni pisac

Nepoželjni pisac
12.04.2012. god.

Pisac Ginter Gras je proglašen personom non grata u Izraelu i izgubio podršku socijaldemokrata Nemačke. Uzrok afere je bila njegova poema " To, šta treba reći", u kojoj kritikuje politike obe zemlje. Stručnjaci se spore oko toga, da li jedno lično mišljenje može da utiče na politiku.

Ginter Gras sada ima 84 godine. U 17 godini je služio u "Vaffen SS", o čemu se saznalo tek 2006 godine. Upravo se zbog te činjenice, sada na drugi način gleda na javne izjave nobelovca. Njegova poema "To, šta treba reći," je okarakterizovana kao anti-semitski i ideološki obojenom. Na njega su samo prilepili etiketu, kaže profesor političkih nauka Univerziteta u Getingenu, Georg-Avgust-Peter Šuljc.

"Ovo je smrtonosn
 i argument, koji se čuje kada je potrebno opravdano kritikovati izraelsku politiku. U Nemačkoj, to oružje ima daleko više efikta nego u drugim zemljama.Ova situacija je posledica istorije naše zemlje, ali ovakav pristup se ne može nazvati časnim.  Gras se takođe dotakao bolne tačke, i sada svi vrište.  Tokom poslednjih petnaest godina, mediji nas redovno pripremaju za oružani sukob između Izraela i Irana, ali ni političari ni politički analitičari u Nemačkoj, još uvek nisu otvoreno izrazili svoje pozicije.   Gras je prvi razbio tišinu.

Gras je optužio Izrael za to što, imajući nuklearni potencijal, planira da napadne Iran i time dovede u pitanje nesiguran mir u regionu. Štaviše, i sama Nemačka snabdeva Izrael oružjem. U Izraelu su sa neprijateljstvom prihvaćene optužbe za podsticanje sukoba. Izjavio je zamenik urednika izraelskog portala "IzRus" Alek Kogan.

"Situacija, koja je opisana u njegovoj poemi, ne odgovara realnosti. Izrael neće bombardovati Iran.   >Ovo nije rat između Izraela i Irana.   Jedino što je u ovom trenutku zaista ugroženo od strane Izraela su, iranski nuklearni objekti.

Stručnjaci smatraju, da će ovaj skandal biti veliki izazov za odnose Nemačke i Izraela, kaže viši saradnik Centra za međunarodnu bezbednost Instituta za svetsku privredu i međunarodne odnose, Vladimir Sotnikov.

"Svako zna da Nemačka ima kompleks krivice za zločine nacističkog režima, uključujući i one nad jevrejskim narodom.   Nemci to odlično shvataju, bez obzira koja vlada se nalazila na njenom čelu.   Ali ni Izrael nije spreman da pokvari odnose sa jednom od ključnih zemalja Evropske unije.   Lično mišljenje pisca, čoveka literature, ne može se uzeti za zvaničnu tačku gledišta države.

Na takav način, stvaralaštvo Gintera Grasa teško da će promeniti svet. Samo će sa maksimalnom snagom njega samog pogoditi. S druge strane, od Drugog svetskog rata, svet se promenio, došlo je do druge podele u svetu, a pesma nemačkog pisca, ako je uzmemo u obzir kao kulturni fenomen, može se posmatrati samo kao pokušaj da se utvrdi ta činjenica.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »