BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Prognoze zemljotresa će biti preciznije

Prognoze zemljotresa će biti preciznije
08.04.2012. god.

Kroz nekoliko godina će naučnici moći da daju preciznije kratkoročne prognoze zemljotresa, u tom se smeru vodi veliki rad. Rusko-britanska naučna grupa pokušava da stvori poseban satelitski sistem TwinSat, koji će moći da prepozna i najranije signale prirodnih katastrofa.

Savremena nauka poslednjih godina je mnogo napredovala, međutim, bez obzira na njena dostignuća, predviđanje zemljotresa je jedan od najtežih zadataka za  naučnike. Tokio, San-Francisko, Džakarta, Erevan i Sant-Jago – to nije pun spisak gradova, koji iz svog iskustva znaju o nagloj i razornoj snazi Zemlje. Inače, dešavalo se, da su kataklizme bile proračunate  nekoliko godina pre nego što se desile. Recimo, moskovski naučnik Aleksej Ljubušin  iz Instituta  fizike Zemlje je još 2008. godine predvideo japanski zemljotres u martu 2011. godine.

Sve savremene prognoze zemljotresa se baziraju na statistici, te ne mogu da predvide tačno vreme  kataklizme, - objašnjava šef laboratorije prognoze sejzmološke opasnosti iz Instituta  fizike Zemlje Aleksej Zavjalov.

Kada posmatramo neki predznak, to ne znači da će za godinu dana obavezno doći do zemljotresa. To samo znači da  verovatnoća zemljotresa iznosi 70 odsto. Do zemljotresa može doći ne za godinu dana, već za 6 meseci ili dve godine.

Za precizne prognoze je potrebna  puna slika svih prirodnih signala – od kretanja zeljine kore sve do podataka o promenama sastava vode i vodostaja u rekama i jezerima.

Neki slabo istraženi znaci zemljotresa se pojavljuju dve-tri nedelje pre same kataklizme. To su najvredniji podaci jer pružaju vreme za organizvanu evakuaciju i preventivne mere.

Pretpostavlja se da će rusko-britanski sistem TwinSat prepoznavati sve bitne signale zemljotresa, što će omogućiti da se računa na potpuniju sliku, - priča seizmolog Vmitalij Čmirev.

Zadatak TwinSat  je identifikacija znaka pripreme zemljotresa, pouzdano njihovo izdvajanje iz ostalih smetnji. Planiramo da stvorimo mrežu observatorija u zonama seizmičkog rizika. Analizirajući satelitske podatke i opservacije na zemlji želimo da sistematizujemo sve podatke o signalima zemljotresa.

Kosmički aparati TwinSat će ostvarivati sistematski monitoring signala zemljotresa i odmah prenositi ih kopnenim stanicama. Doduše, za sada je to samo istraživački projekt. On će proraditi punom snagom tek 2018.-2019. godine. Za njega su zainteresovane zemlje, koje se nalaze u trusnom području, kao što su Japan, Filipini i Indonezija.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »