BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Hrana za bilion dolara

Hrana za bilion dolara
08.04.2012. god.

U svetskom rejtingu vodećih ekonomskih država je došlo do promena. Kina, koja narednih godina može da prestigne SAD u obimu ekonomije, prestigla je konkurenta u konkretnom i važnom pokazatelju – obimu prehrambenog tržišta. Prema podacima za 2011. godinu, u Kini je potrošeno hrane za 971 milijardu dolara, šta je mnogo više, nego kod obično prožrdljivih Amerikanaca. Eksperti su uvereni da će se nagli rast tržišta namirnica nastaviti, otvarajući nove perspektive za proizvođače i prodavce.

Mada to izgleda čudno, Kina sa stanovništvom od skoro milijardu i 340 miliona tek je protekle godine mogla da presigne SAD, gde ima četvorostruko manje stanovnika. Prema statistikama, obim prehrambenog tržišta u SAD-u je iznosio 915 milijardi dolara,  dok je u Kini iznosio  971. I to, američko tržište se povećalo za godinu dana za  par procenta, kinesko tržište se povećalo skoro za jednu trećinu.

Pre svega, zaostajanje Kine je zavisilo od niskog nivoa prihoda stanovnika, razvijene naturalne privrede. Međutim, ubrzani razvoj ekonomije, rast gradova sa milion stanovnika i nastanak jake srednje klase utiču i na promene prehrambenog tržišta, - kaže šef analitičkog odelenja IK Grandis Kapital Denis Barabanov.

Glavni je uzrok nastanak  sloja dobro situiranih građana, koji povećavaju obim i strukturu potrošnje. Zato se rast odvija u bržem tempu. Kina je danas u prvoj fazi razvoja. Zato je i tempo u skokovima. U Kini nije jednostavno raditi, ali zapadni biznis tamo ipak dolazi, jer je tržište ogromno, zato su i mogućnosti velike.

Osnovni rast prehrambenog tržišta se odvija na račun krupnih gradova. Do 2025. godine, prema prognozama demografa, u Kini će biti više od 200 gradova sa 1 milion stanovnika. Stanovnici Kine sve aktivnije napuštaju selo, te odlaze u krupne gradove. To podstiče izgradnju supermarketa. Važna je i promena prehrambenih prioriteta, - kaže rukovodilac Centra ekonomskih i socijalnih istraživanja Kine Andrej Ostrovski.

Ranije su u kineskoj ishrani  preovladali žito, pirinač, danas je reč o divljači i mesu. To je  izazvalo nagli rast proizvodnje poljoprivrednih proizvoda: žita, povrća, voća, šećerne trske. Protekle godine su cene porasle za 5,3 odsto. Mada je to za Kinu mnogo, u okviru svetskih tendencija to nisu veliki pokazatelji.

U Kini već rade krupne svetske kompanije, čija je specijalizacija trgovina na malo. WallMart, Tesco, Auchan otvaraju desetine radnji. Međutim, kinesko tržište je još uvek daleko od zasićenosti. Doduše, stručnjaci tvrde da taj proces ima i svoju negativnu stranu – visoke  cene. Za mnoge Kineze su namirnice u supermarketima i dalje  nepristupačne.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »