BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Vojni puč u Maliju preti regionu Sahela „velikim ratom“

Vojni puč u Maliju preti regionu Sahela „velikim ratom“
27.03.2012. god.

Sudeći po poslednjim saopštenjima iz Bamaka, državni prevrat u Maliju koji je prošle nedelje izvršila vojna hunta, već je narušio demokratski proces i približio verovatnoću građanskog rata u ovoj zapadnoafričkoj zemlji. Koristeći vakuum vlasti u Bamaku, ustanici Tuarezi naglo su pojačali pritisak na kontigent malijske armije koja im se suprotstavila na severu Malija, preteći da proširi teatar vojnih dejstava. Pri tome lideri Tuarega ne kriju svoje namere da podele Mali da naprave u njegovom delu u Sahari svoju nezavisnu državu Azavad. Izgleda da za to ustanici Tuarezi imaju i snage i saveznike. Među njima je grupacija Al-Kaide u islamskom Magrebu koja aktivno deluje u Saheli i izjavila je da buduća će država Azavad živeti po zakonima šerijata. I izgleda da su slične ambicije vrlo ozbiljne i potkrepljene silom

Žan-Pjer Dozon, vodeći ekspert za probleme Afrike u pariskoj Školi izučavanja društvenih nauka daje objašenjenja telefonom iz Pariza.

Potpuno se slažem: postoji velika opasnost. Uopšte, problem Tuarega se izgleda ponovo vratio. Novo je to što su oni sada vrlo dobro naoružani, mnogi od njih direktno su povezani sa Al-Kaidom u islamskom Magrebu, kao i umešani u trgovinu narkoticima, oružjem. I oni su uopšte postali vrlo snažna sila, što se vidi po njihovim uspesima u sukobima sa malijskom armijom, oslabelom zbog državnog udara u zemlji. Tako da je ustanicima Tuarezima prevrat išao na ruku. Između ostalog, upravo slabošću malijske armije pučisti su i objasnili izvršeni državni udar. Tuarezi istiskuju armiju, a njihove namere da naprave svoju državu realna su pretnja i za susedne zemlje, pre svega za Niger i u izvesnoj meri za Mauritaniju.

Sa druge strane, postoje i unutrašnje protivrečnosti u samom društvu Tuarega. Malijska država je to koristila i pokušavala da podeli zajednicu, kako bi privukla na svoju stranu bar jedan njen deo. Sada u regionima aktivnih dejstava Tuarega ima puno oružja, tamo jača kriminal, česti su slučajevi otimice ljudi. Odsustvo jedinstva među samim Tuarezima samo pogrošava situaciju, uz to ogorman je priliv oružja iz Libije posle svrgavanja Gadafija. Na kraju Al Kaida u islamskom Magrebu i druge grupacije osmelile su se. To je veliki problem za Mali.

Sada je neophodno da ekonomska zajednica država Zapadne Afrike prema situaciji u Maliju bude vrlo ozbiljna. Neophodno je da se uključe Francuska, UN. Nešto treba da učine i SAD i Rusija. Naravno, sve to se neće desiti u jednom danu. Najvažnije je da se pučisti vrate u kasarne i da se obnovi ustavni poredak.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »