Problem čovečanstva - voda
Sredinom ovog veka deficit vode bi mogao da postane osnovni izvor konflikata u svetu. Do takvog zaključka su došli učesnici 6. Svetskog vodenog foruma. Globalna potražnja za tim najvažnijim resursom do 2050. godine će se povećati 1 i po puta. Pravo svakog čoveka na pristup vodi se ne osporava. Generalna skupština UN čak je to priznala bazičnim ljudskim pravom. Međutim, ko i na koji način mora da to obezbedi učesnici foruma nisu objasnili.
Svetski vodeni forum, održan u Marseju, ove je godine bio posvećen osiguranju vodene bezbednosti. Statistike, koje su predstavili učesnici, nisu pružile povod za optimizam. Recimo, u referatu Organizacije ekonomske saradnje i razvoja (OESR) se prognozira svetska kriza slatke vode. Njen uzrok su potrebe zemalja u razvoju i problemi pristupa izvorima vode, neravnomerna raspodela zaliha.
Brzo opada kvalitet vode, zaostaje tempo njenog čišćenja i obnavljanja. Zagađivanje vodenih resursa napreduje zapanjujućim tempom, uglavnom hemikalijama nove generacije i lekovima. Još pre 50 godina deficit vodenih resursa je zaviseo uglavnom od prirodnih činilaca. Danas, rezimiraju eksperti, ljudska delatnost rezultira time da čak i u obezbeđenim vodom regionima često je nemoguće piti vodu zbog njenog niskog kvaliteta. Povećanje potražnje za vodom do 2050. godine 1 i po puta može da rezultira ne samo lokalnim, već i globalnim konfliktima. Dopisni član RAN Aleksej Jablokov smatra da je moguće i dalje zaoštravanje situacije.
Deficit vode može da postane bitan kroz 15 do 25 godina. Toga su svesni u naučnim i političkim zajednicama. Danas je to činilac međunarodnih odnosa. Recimo, u nekim zemljama Bliskog Istoka, između Izraela i susednih zemalja, Kazahstana i Kine, u dolini Mekonga. Deficit slatke vode nije izmišljeni, već ozbiljni problem, s kojim se suočava čovečanstvo. Svetski vodeni forum je održan pod geslom Vreme rešenja. Međutim, nisu bile predložene konkretne mere. Ideju o stvaranju Međunarodne vodene vlade eksperti za sada ne smatraju ozbiljnom. Sporovi su bili održani i oko odluke GS UN o ljudskom pravu pristupa vodenim resursima. Ona je bila usvojena 2010. godine. Međutim, nije jasno ko će i kako obezbeđivati to pravo – država ili privatni segment.
Na održanom u Marseju savetu predstavnici UN su se složili sa svim pretenzijama, ali je bilo izjavljeno da je uspeo važan rezultat: u odnosu na 1990. godinu broj ljudi, koji nemaju pristup čistoj vodi, upola se smanjio. Osnovni napori su u to uložili Kina, Indija, Indonezija, Rusija i Brazil. Poslednje dve imaju najveće zalihe vodenih resursa.
Svetski vodeni forum je osnovan 1997. godine od strane Međunarodnog vodenog saveta. On se održava jednom u tri godine.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: SXC.hu/ vostok.rs
- Povezane teme
- čovečanstvo
- voda
- resursi
- prava
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.