BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Iznenađenja iz Ruskog muzičkog arhiva

Iznenađenja iz Ruskog muzičkog arhiva
25.03.2012. god.

Zvezde akademske izvođačke umetnosti dolaze u martu u Rusiju. Italijanske operske znamenitosti Sesilija Bartoli i Fabio Andreoti - "novi Pavaroti", kako ga nazivaju, legendarni japanski bubnjar Jamato, francuski violinista Rene Kapiuson, i na kraju bečki orkestar Štraus.

Sesilija Bartoli će, osim Moskve i Sankt Peterburga, posetiti i glavni grad povolžke republike Tatarstan - Kazan. Čuvena operska diva ima priliku da napuni svoj istraživački prtljag, koji je povezan sa potražnjom i proučavanjem dela starih italijanskih majstora, čija dela ona sama obrađuje. Mnogo italijanskih operskih kompozitora 18-19 veka, je dolazilo u Sankt Peterburgu i radilo. Njihovi rezultati se još uvek čuvaju u muzičkim arhivama gradova.

Maestro Valerij Gergijev je podnio inicijativu da se stvori fonoteka u Marinskom teatru, na osnovu ovih arhiva. Sesilija Bartoli je u znak zahvalnosti za sećanje svojih sunarodnika, zajedno sa Gergijevim učestvovala u dobrotvornom koncertu za podršku biblioteci. U programu «Sacrificium» (“Žrtva“), Sesilija Bartoli nastupa u Moskvi 24. marta u pratnji Ciriškog kamernog orkestra. Istog dana u prestonici će državni Simfonijski orkestar Rusije nastupati sa novim glavnim dirigentom Vladimirom Jurovskim i eminentnim francuskim violinistom Reneom Kapiusonom kao solistom.

Maestro Vladimir Jurovski, čija karijera je počela veoma uspešno da se razvija u Evropi, pre šest meseci postao je šef dirigent Državnog Simfonijskog orkestra Rusije. U ovoj poseti, odlučio je da slušaocima predstavi treću "herojsku" simfoniju Betovena u redakciji Malera komentarišući svoj izbor na sledeći način:

„ Činjenica je da ovo delo ima veoma zanimljivu istoriju u Rusiji. Maler je 1902. godine u Sankt Peterburgu dirigovao u orkestru Marinskog teatra, i orkestarsku verziju svoje redakcije je ostavio u biblioteci teatra koju je upravo počeo da stvara. On je završio kada je bio šef dirigent orkestra u Njujorku. Ova izmenjena Malerova verzija se raširila po Rusiji. A muzičari, ne znajući, nastavili su i u sovjetsko vreme da je izvode. Dakle, ruska, rekao bih, rusko-sovjetska tradicija izvođenja Betovena se zapravo zasniva na školi Malera. Ovde u Rusiji, iza gvozdene zavese, sačuvala se tradicija izvođenja Betovena, koja se bila izgubila na Zapadu: u Nemačkoj, posebno, zbog nacista. Većina umetnika koji su bili jevrejskog porekla, otišli su za Ameriku. Pošto sam bio prvi koji je ponovo izveo "Herojsku" simfoniju u ovoj verziji u Evropi - u Londonu, a zatim na turneji po Nemačkoj i Parizu, ja sam rezervisao za sebe mesto prvog izvođača u ovoj verziji i u Rusiji."



  • Izvor
  • Golos Rossii/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.


Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Ostale novosti iz rubrike »