Pomenuto udruženje smatra da ih je Galijašević oklevetao iako se uvidom u prilog RTRS-a lako može ustanoviti da se njegov komentar odnosio na istoimenu organizaciju u Nemačkoj, koju tamošnje vlasti povezuju sa islamskim ekstremistima spremnim i sposobnim za izvođenje terorističkih akcija.
U ovoj priči najzanimljivija je uloga pravosudnih institucija, posebno Kantonalnog suda u Zenici, koji nije nadležan za ovaj slučaj. Međutim, tužba ipak nije vraćena podnosiocu, već je prosleđena nadležnom Opštinskom sudu u Zavidovićima - odeljenju u Maglaju. To odeljenje prihvatilo je tužbu i tuženom odredilo rok od 30 dana da se o njoj izjasni, što je Galijašević, kako je potvrdio Pressu RS, juče i učinio.
Paravan za teroriste
Prilog koji je RTRS emitovao u Dnevniku od 13. oktobra 2011. godine odnosi se na činjenicu da su vlasti u nemačkom gradu Efurtu zabranile skup tamošnje islamističke organizacije „Poziv u raj", sumnjajući da će taj „seminar" poslužiti kao paravan za regrutaciju boraca protiv američkih snaga u Avganistanu. U prilogu se govori o „misionarskim" pohodima članova ove organizacije u BiH i emituje Galijaševićeva izjava prema kojoj „Poziv u raj" zapravo predstavlja „poziv na džihad, na samoubilačke napade i na prelazak u islam".
Galijašević u prilogu tvrdi da su sledbenici ove organizacije sposobni da organizuju terorističke grupe bilo gde u Evropi, što nikako nije bez osnova budući da je nemački „Poziv u raj" došao pod lupu tamošnjih vlasti i bezbednosnih organa nakon terorističkog napada Arida Uke na američke vojnike na frankfurtskom aerodromu u martu prošle godine. Uvidom u Fejsbuk stranicu tog teroriste albanskog porekla, koji je 2010. godine pod imenom Abu Rejam dva puta boravio u Zenici, ustanovljeno je da su na listi njegovih prijatelja sve sami militantni islamisti, među kojima i osnivači nemačkog „Poziva u raj" Muhamed Sejfudin Čifči (Abu Enes), Pjer Fogel (Abu Hamza) i Sven Lau (Abu Adam). Zanimljivo je da je boravak Arida Uke, kao i još osam nemačkih islamista u nekoliko gradova u BiH zabeležen i u tajnom izveštaju NATO-a, na koji se pozivaju nemački mediji. Izveštavajući o vezama nemačkih i bosanskih islamskih ekstremista, ti mediji navode da je i Pjer Fogel najmanje dva puta posetio BiH i da je tokom boravka u Sarajevu navodno razgovarao i sa poglavarom IZ BiH reisom Mustafom Cerićem.
Ahmetović možda nešto sazna o „Pozivu u raj"
Galijašević ističe da je dobro što su ga tužili predstavnici bosanskog ogranka „Poziva u raj", jer su tako pružili priliku i njemu i policijskim, bezbednosnim i pravosudnim organima vlasti u BiH da dobiju više informacija o toj organizaciji.
- Do ove tužbe nisam imao podatke da su registrovani u Tuzli, gde ih opštinske i kantonalne vlasti čak i finansiraju. Moja izjava, koju oni smatraju klevetničkom, nije se odnosila na bosanski, već na nemački „Poziv u raj", organizaciju koju nemački ministar unutrašnjih poslova Hans Peter Fridrih, kao i NATO smatraju ekstremno militantnom islamističkom grupom, koja je u vezi sa terorizmom. Proces protiv mene pred maglajskim odeljenjem Opštinskog suda u Zavidovićima, ako do njega dođe, biće prilika da se utvrdi direktna veza nemačkih i bosanskih pripadnika ove organizacije, ali i prilika da se ministar bezbednosti Sadik Ahmetović bolje informiše o tim vezama, budući da je u prilogu RTRS-a izjavio da nema potrebe da se mediji bave tom organizacijom jer u njoj, kako je rekao, nema naših građana - poručuje Galijašević.
On smatra da prilog RTRS-a ne daje osnov za tvrdnju da je svojom izjavom narušio ugled te organizacije.
- Nisam doveo u pitanje njihov „ugled". Naprotiv, potvrdio sam njihovu reputaciju jedne od vodećih radikalnih islamističkih i terorističkih organizacija u Evropi. Zato sam o ovoj tužbi obavestio OBA, Sipu i Tužilaštvo BiH, od kojih sam tražio da zabrane rad ovoj organizaciji sa sedištem u Tuzli - kaže Galijašević.
On upozorava i na nečasnu ulogu Kantonalnog suda u Zenici, koji se, kako kaže, pojavljuje kao strana u postupku u korist „Poziva u raj".
- Sve ovo smatram pritiskom na mene i ljude koji se bave istraživanjem delovanja te organizacije u BiH i njenih veza sa terorizmom - zaključuje Galijašević.
Hećimović: U Nemačkoj zabranjeni, ovde legalni
U tuzlanskom sedištu Udruženja građana „Poziv u raj" niko se nije javljao na broj telefona ostavljen na internet stranici Pozivuraj.com. Esad Hećimović, novinar koji je opširno pisao o ovoj i drugim islamističkim organizacijama u BiH, kaže da predstavnici tog udruženja nikada nisu dali bilo kakvu izjavu za medije.
- U Nemačkoj ih predvodi Muhamed Čifči, Turčin koji je kao predstavnik humanitarne organizacije IHH devedesetih boravio u BiH. Ta organizacija je u Nemačkoj zabranjena, baš kao i pojedini skupovi „Poziva u raj". Reč je o organizaciji koju u Nemačkoj povezuju sa teroristima, a koju uglavnom čine radikalni konvertiti koji su primili islamsku veru. U BiH su privukli pažnju posećenim predavanjima i agresivnim pozivima da se pređe u islam, što su katolički sveštenici u Maglaju doživeli kao pretnju - otkriva Hećimović.
On ocenjuje da ova organizacija, kao i selefije uopšte, imaju različit tretman u Nemačkoj i u BiH.
- Moje je da to konstatujem, a naši organi bezbednosti trebalo bi da razmisle o tome - upozorava Hećimović.