NATO i Rusija uzimaju tajm-aut
Generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen je u četvrtak izjavio da samit RF-NATO u maju u Čikagu neće biti održan. Naravno, to nije ona kriza koja je vladala u odnosima između Rusije i Zapada posle rusko-gruzijskog konflikta. Ipak, jasno je da je stranama potrebna pauza radi osmišljavanja nove realnosti, koja je nastala nakon rusko-američkog spora u vezi s pitanjem PRO i zbog principijelne razlike u pristupu krizama na Bliskom istoku.
„Lično sam to razmatrao s izabranim predsednikom Putinom i složili smo se da je održavanje samita NATO-Rusija u Čikagu komplikovano zbog rokova, pošto Rusija ima vrlo bogat unutrašnji politički kalendar,“ – navode RIA Novosti Rasmusenove reči.
„Mogu da potvrdim da će susret s Rusijom biti održan sledećeg meseca na nivou ministara inostranih poslova. To pokazuje da smo svi mi privrženi dijalogu i praktičnoj saradnji. I to će se nastaviti i pre i posle Čikaga, zato što se u odnosima s Rusijom radi o dugoročnoj perspektivi,“ – istakao je generalni sekretar NATO.
Sa svoje strane, Putinov port-parol Dmitrij Peskov je izjavio da se zasad ne vrši priprema samita u Čikagu. Na problem Putinovog učestvovanja na ovom samitu je prvi put još krajem prošle godine ukazao Dmitrij Rogozin dok je bio ambasador Rusije pri NATO. On je stavio do znanja da situacija u pogledu rusko-američkih odnosa u pregovorima o PRO koji su dospeli u ćorsokak dovodi u pitanje učestvovanje budućeg ruskog predsednika u njima – jer nema šta da se razmatra. Kasnije su na ovu poziciju javno podsećale i visoke ruske diplomate, a od početka ove godine je slične izjave počeo da daje i Rasmusen.
Osim toga, kriza u vezi s pitanjem PRO je dopunjena aktivnim oponiranjem Moskve politici NATO na Bliskom istoku. To je i negativna ocena operacije u Libiji i blokiranje pokušaja mešanja u poslove Sirije i principijelna razlika u pristupima iranskom problemu. U toku poslednjih dana tome je dodato i jasno formulisano nezadovoljstvo Moskve u vezi s pitanjem prisustva NATO u Avganistanu posle 2014. godine bez mandata OUN.
Ovako oštro suprotstavljanje Rusije SAD i po liniji NATO i po liniji OUN mnogim posmatračima je omogućilo da govore o tome da je „restartovanje“ kao jedan od elemenata novog spoljnopolitičkog kursa Obame u namanju ruku iscrpljeno. Potreban je nov pozitivan program u odnosima Rusija-Zapad, a njega zasad nema.
Međutim, pozivanje Rasmusena na „vrlo bogat unutrašnji politički kalendar“ u Rusiji izgleda lukavo samo na prvi pogled. U toku poslednjih godina ponovo izabrani predsednik nije uživao preveliku popularnost u Vašingtonu. Hilari Klinton je još 2008. govorila da smatra da predsednik Putin nema dušu. Mogu se navesti i drugi zanimljivi citati, koji su bili izgovoreni u SAD.
Sa svoje strane, u Moskvi je ljutnju izazivala pozicija SAD prema parlamentarnim i predsedničkim izborima u Rusiji. Putin je o protestnom pokretu u Rusiji rekao sledeće: „Obratio sam pažnju na prvu reakciju naših američkih kolega. Prvo što je učinila državni sekretar bilo je da oceni izbore (za DD) rekavši da su nepošteni i nepravedni, iako još nije čak ni dobila materijale posmatrača BDIPČ. On je zadala ton nekim našim aktivistima u zemlji i dala im je signal. Oni su ovaj signal čuli i uz podršku Stejt departmenta SAD aktivno su se bacili na posao.“
Uostalom, posle telefonskog razgovora Putina i Obame povodom pobede ruskog sagovornika 4. marta strane su istakle da na bilateralne odnose ne treba da utiče predizborna retorika Rusije i SAD. Sad, nakon Putinove pobede Vašingtonu i njegovim saveznicima je potrebno izvesno vreme kako bi ocenili kurs novog ruskog rukovodstva. A Moskvi je zanimljivo da vidi kako će na Zapadu reagovati na novu političku konfiguraciju u Rusiji.
Jednom rečju, Putin ima osnova da ne putuje u Čikago, a NATO ima osnova da uzme tajm-aut u dijalogu s Rusijom. Uostalom, ona neće biti preterano duga. Uoči samita NATO, na kojem će se okupiti delegacije iz različitih zemalja s različitim pogledima na odnose s Rusijom i međunarodnu bezbednost u celini, biće održan sastanak „osmorke“ u Kemp-Dejvidu. U prijatnoj rezidenciji predsednika SAD vrlo lako može početi odbrojavanje vremena nove etape u odnosima.
- Izvor
- Golos Rossii, © Kollaž: «Golos Rossii»/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.