Krstarica
„Sitroen" se u velikom stilu vratio na tržište luksuznih automobila. Decenijama posle čuvene, nikad zaboravljene i dan-danas obožavane „ajkule" (modela „DC"), osnovne postavke nisu promenjene. Slično kao i kod slavnog pretka, „C6" odlikuje kombinacija avangardnog stajlinga i inovativnog inženjeringa, čineći ga istovremeno konkurentom najboljim brendovima. Ne uklapa se u svačiji ukus (niti pokušava da to postigne) - njegove spoljne oblike i proporcije nećete videti ni kod jednog drugog automobila, niti postoji šansa da ga na putu „pomešate" sa bilo kojim drugim proizvodom savremene auto-industrije.
Za razliku od eksterijera, konstruktori su bili mnogo uzdržaniji pri dizajniranju kabine, koja poseduje dosta korisnih i lepih detalja (poput pregrada u vratima, zatvorenih kliznim drvenim poklopcima). Sofisticirani dodir francuskih dizajnera veoma dobro se oseća u svakoj blagoj krivini unutrašnjosti, izvajanoj u pažljivo biranim materijalima, bilo da se radi o koži, plastici ili finom drvetu. Prostranost je toliko impresivna da se verovatno ni društvo sastavljeno od petorice dvometraša ne bi žalilo na dugim putovanjima.
Podređen putnicima
Kontrola svih parametara puta, audio-sistema, klime i navigacionog uređaja obavlja se na tri načina - putem digitalne kontrolne table, centralnog kolor displeja (sa odnosom strana 16:9) i sjajnog „hed-ap" displeja. On prikazuje najvažnije parametre (kao što su brzina i navigaciona uputstva) na samom vetrobranu ispred vozača (i to na takav način da su praktično nevidljivi za preostale putnike). Kako budući kupci ne bi postavljali pitanje naizgled veoma visoke cene za jedan „sitroen" (i konkurentnosti u odnosu na automobile kao što su „mercedes" E klase ili „audi A6", koji za ovaj novac mogu da se dobiju), proizvođač je, sem zadivljujućeg izgleda, zaigrao i na kartu ugradnje brojnih haj-tek sistema u okviru „ekskluziv" paketa opreme.
Pri parkiranju (ili slučajnom približavanju prepreci sa prednje strane) na centralnom displeju će se automatski prikazati automobil, sa jasno označenim potencijalnim preprekama u raznim bojama, u skladu sa opasnošću od udara. Ni pešaci nisu zaboravljeni - desi li se vozaču „C6" da, daleko bilo, naleti na nekog, specijalni senzori registruju opasnost i automatski (za 40 milisekundi) podižu poklopac motora kako bi se udar ublažio. Uobičajeni sigurnosni sistemi se podrazumevaju - ESP, ABS, ksenonski farovi, prednji i zadnji vazdušni jastuci sa zavesama, električne brave na zadnjim vratima, svi retrovizori su elektrohromatski...
Može i u blato
Što se tiče udobnosti, situacija stoji jednako dobro (tačnije, odlično). Sve je na dugme, uključujući ručnu kočnicu, podizanje prozora, podešavanje i sklapanje retrovizora, pomeranje prednjih sedišta, dubine i visine volana... Klima je, naravno, automatska, sa dve zone dejstva. Tu je hlađena fioka za piće, grejanje svih sedišta...
Poslednji segment ovog prikaza svakako spada među najvažnije - vožnja. Žao nam je što vremenske (ne)prilike nisu dozvolile fotografisanje u blatu nastalom pri pojavi prvog snega, na ruiniranom putu ka hotelu „Norcev", na Fruškoj gori (što objašnjava zašto smo odlučili da koristimo priložene fabričke snimke). Naizgled, samo bi potpuno nemaran čovek provezao ovakav automobil tim uskim, dotrajalim i klizavim putem u tako lošim uslovima, silazeći povremeno sa njega kako bi propustio natovarene kamione za prevoz drva. Ipak smo odlučili da to učinimo, stavivši njegov pogon i hidropneumatsko ogibljenje na test drugi put u petnaestak minuta - prethodno smo dodali gas na starom putu između Inđije i Sremskih Karlovaca, legendarno lošem i punom neravnina. I opet smo bili oduševljeni - karoserija „C6" se na pritisak dugmeta diže, povećavajući mu klirens i pretvarajući ga u neku vrstu of-roadera. Prelazak preko rupa pretvara u svojevrsnu plovidbu po talasima, na zaista impresivan način.
Snaga od 208 „konja", koliko je isporučivao testirani V6 dizel motor zapremine 2,7 litara, preneta preko šestostepenog automatskog menjača (sa mogućnošću manuelne kontrole), pokazala se kao više nego dovoljna za vožnju dvotonske aždaje u svim uslovima.
Predsednička limuzina
Interesantan je podatak da u udobnosti upravo ovakvog „sitroena C6" uživa i sam Nikola Sarkozi, francuski predsednik, koji ga je pre izvesnog vremena proglasio za svoj službeni automobil. U septembru je britanski novinar Ben Oliver iskoristio priliku da ga uporedi sa vozilom koje koristi njihov premijer Gordon Braun, luksuznim „jaguarom XJ".
- Izvor
- Press
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.