BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Gen za politiku

Gen za politiku
14.03.2012. god.

Naučnici iz države Ilionois u SAD otkrili su „politički“ gen – gen liberalizma i proglasili su njegovim nosiocima narode, koji su stvorili demokratiju u Evropi i Severnoj Americi. Naučna zajednica nema poverenja u ovu „senzaciju“. Blogeri ironišu povodom demokratije koja se „prenosi polnim putem“. Otkriće genetičara iz Ilionoisa je najverovatnije upućeno političarima, a možda su ga oni bogato i platili, kažu stručnjaci.

Tragedije u istoriji genetike su se već dešavale – na primer, u prvoj polovini 20. veka, kad je po političkoj narudžbini nauka evgenika bila svedena na dokazivanje nadmoći jednih rasa nad drugima. U nacističkoj Nemačkoj burno se razvijala teorija rasne higijene. A evgenisti u SAD su lako određivali koja je krv „dobra“, a koja je „loša“. Ispostavilo se da je „dobra“ krv imigranata iz Zapadne Evrope, koja je navodno obezbedila Amerikancima „urođenu“ sklonost prema nauci i umetnosti. Naizgled, nauka je odavno raskrinkala slične lažne teorije. Ipak, izgleda da se priča s genetikom ponavlja – ovog puta kao farsa.

„Teorija je veštačka, a činjenice su unapred doterane tako da joj odgovaraju,“ – takva je najblaža karakteristika sadašnjeg američkog istraživanja koju izražava naučna zajednica. Krajnje je malo verovatno da je stepen liberalizma ove ili one nacije genetski programiran, tim pre – jednim-jedinim genom. Pogled na život formira skup socijalnih, kulturnih, bioloških i istorijskih faktora, objašnjava saradnik Instituta za biologiju razvoja, Aleksej Kulikov.

To je i obrazovanje i vaspitanje čoveka, i genetska komponenta. I bezuslovno, za to ne odgovara jedan i čak ne deset gena. Nasledne informacije čine preko 80% čovekovog genoma.  

Naučnici iz Ilinoisa liberalizam objašnjavaju uticajem serotonina – hormona koji odgovara za dobro raspoloženje. Po njihovim tvrdnjama, upravo „gen slobodoumlja“ reguliše aktivnost serotonina. Međutim, to je vrlo uprošćeno shvatanje mehanizma delovanja gena, ističe Aleksej Kulikov.

Neke mogućnosti doživljaja i mišljenja mogu da zavise, između ostalog, od serotonina i dofamina, od još nekih materija, dakle i od gena koji učestvuju u njihovom nastanku. Međutim, radi se još i o tome što nijedan gen ne deluje sam po sebi, već zajedno s drugima, i zato se svi mi prilično razlikujemo.  

Usled toga, objašnjava Aleksej Kulikov, prilično često se dešava da predstavnici jedne iste nacije genetski mogu da se razlikuju „znatno više nego što se u proseku razlikuju genetski fondovi raznih nacija“. A to znači da su zaključci naučnika iz Ilinoisa jednostrani.

Čak i ako „gen liberalizma“ postoji, ne treba preuveličavati njegov značaj, ističe antropolog Aleksandar Kazankov. Biologija je već više puta postradala od „izvrtanja naučnih teorija u niske političke svrhe“.

Treba pravilno shvatiti moć uticaja ovog gena na ljudsko ponašanje i time ne treba špekulisati. Mislim da „gen liberalizma“ u vrlo malom stepenu odgovara za istorijske događaje. Po uticaju na ponašanje socijalno-psihološki i istorijski faktori odnose višestruku prevagu nad genetskim razlozima. To da su neka društva Zapadne i Severne Evrope liberalnija od društava Istočne Evrope je krajnje malo verovatno.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Oružane snage Rusije su u protekla 24 časa gađale ciljeve Oružanih snaga Ukrajine u oblastima Odeske, Harkovske i Kijevske oblasti. Zauzvrat, OSU su izvršile još jedan napad dron


Prva dama je jedina osoba koja može da ubedi predsednika SAD da izađe iz trke za predsednika, izjavio je izvor

Izraelske snage će dobiti veliku seriju bombi od 230 kilograma za dve nedelje, tvrde izvori izdanja


Nekada srce drevnog kraljevstva Rusije, postalo je prestonica Sovjetske Ukrajine 1934.


Mađarski premijer optužio je Brisel da donosi \"loše političke odluke\" o ukrajinskom sukobu


Ostale novosti iz rubrike »