BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Million eksponata - blaga Muzeja muzike

Million eksponata - blaga Muzeja muzike
12.03.2012. god.

Čuvati i skupljati – te dve reči obuhvataju sto godina rada glavnog muzičkog muzeja Rusije. Moskovski Muzej muzičke kulture, koji nosi ime klasika ruske muzike Mihaila Glinke, proslavio je 100. godišnjicu.

Vizit-karta Muzeja Glinka su dve divne zbirke: kolekcija muzičkih instrumenata naroda sveta – od najstarijih sve do najnovijih, nastalih u 20. veku, kao i najveća u svetu kolekcija jedinstvenih gudačkih instrumenata – dela najvećih majstora violine – Amatija, Stradivarija, Gvarnerija. To su samo tri hiljade eksponata, inače muzejski fond ima skoro milion eksponata, kaže u intervjuu Glasu Rusije zamenik  direktora muzeja Karina Balasanjan.

Imamo arhivsko-rukopisne materijale, - nastavlja ona,  kolekcije snimaka – od gramofonskih ploča sve do audio- i video- savremene snimke, knjige i note, biblioteku. Imamo i fotografije muzičara, scena  iz muzičkih priredaba. Imamo veliku kolekciju pozorišnog slikarstva: skice dekoracija, kostima, portreti izvođača – radovi velikih umetnika – Konstantina Korovina, Aleksandra Benoa, Aleksandra Golovina, Mihaila Nesterova, Valentina Serova…

Ogromna  zbirka je nastala od malog muzeja, otvorenog 11. marta 1912. godine i posvećenog osnivaču Moskovskog konzervatorijuma pijanisti i dirigentu Nikolaju Rubinštajnu.  Danas muzej Glinka pored glavne dvospratne zgrade, specijalno sagrađene  1980. godine za fondove i stalne ekspozicije, izložbe, održavanje koncerata i naučnih konferencija, ima još i pet filijala  u istorijskom centru Moskve. To su spomen-stanovi i posedi, povezani s životom velikih ruskih muzičara, među njima i Čajkovskog, Prokofjeva, pevača Šaljapina.

Nije bilo lako formirati muzejske kolekcje. To je tražilo od kustosa izvestan fanatizam, a čak i hrabrost. Poznato je da je u sovjetko vreme pominjanje nekih muzičara, pre svega onih, koji su emigrirali iz Rusije posle revolucije 1917. godine, faktički  bilo zabranjeno. Među njima su bili Sergej Rahmanjinov i fjodor Šaljapin.

Kolekcije muzeja Glinka su uvek izazivale veliko interesovanje, između ostalih, i strane publike. Inače je to jedan od najposećenijih muzeja u Moskvi. Jubilarne godine Muej muzičke kulture Glinka će učestvovati u dve  izložbe – u Kini i u Nemačkoj.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: SXC.hu/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.


Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Ostale novosti iz rubrike »