Samovari i ruska emigracija na Balkanu
Samovari na ravnici. Tako se zove knjiga-album od 300 strana, koja je izašla iz štampe ove godine, a koja je posvećena ruskoj emigraciji u Vojvodini. Naziv se objašnjava dosta jednostavno: među drugim stvarima, koje su nosili oni, koji su pobegli od oktobarske revolucije u Evropu, bili su samovari. Knjigu su pripremili beogradska umetnička radionica Testament i izdavačka kuća Zmaj. Brojne tekstove i pisma ilustruju fotografije iz porodičnih arhiva ruskih izbeglica. Autor te monografije, Aleksej Arsenjev je inače termoenergetičar i on je 37 godina radio u rafineriji nafte u Novom Sadu. Međutim, neki stručnjaci ga poznaju kao sjajnog poznavaoca istorije ruske emigracije u Jugoslaviji. To je razumljivo, jer je sam Aleksej Arsenjev potomak ruskih izbeglica. Zato nije ni čudo, što se latio tog opširnog rada.
Monografija Alekseja Arsenjeva Samovari na ravnici bila je predstavljena ruskim čitaocima u biblioteci-fondu Rusko inostranstvo u Moskvi. Prilikom promocije je sam autor ovako definisao ciljeve i zadatke svog opširnog rada.
Kao sin ruskih emigranata smatrao sam svojim zadatkom da sačuvam uspomenu na moje sunarodnike, koji su doprineli razvoju zemlje, u kojoj su se našli. Cilj moje knjige je da predstavim tri aspekta, koji određuju pojam ruska emigracija. Prvi je da se pokaže život izbeglica u okviru takozvane ruske kolonije, u kojoj su se trudili da sačuvaju običaje i tradicije imperatorske Rusije. Drugi je da predstavim doprinos ruskih emigranata razvoju prosvete, zaštite zdravlja i poljoprivrede. Treći je da predstavim najistaknutije ličnosti i ispričam o njihovom ličnom radu u Vojvodini, gde sam rođen. Naprimer, jedno poglavlje je posvećeno ruskom monaštvu u srbskim manastirima, sveštenicima i ruskim pravoslavnim parohijama u Vojvodini, organizaciji crkvenog života. Ta je tema slabo istražena. Jedno poglavlje sam posvetio ruskim profesorima u višim školama u Vojvodini. Možda će to nekome izgledati dosadno, ali sam ih nabrojao više od 400. Osim toga, još stotinak učitelja u osnovnim školama.
Mnogi pominju srdačan prijem ruskih emigranata u Srbiji. Međutim, autor monografije nije sklon idealizaciji tog prijema. U knjizi su opisanii slučaji grubih postupaka prema ruskim emigrantima. Ipak je knjiga posvećena ljudima, koje su cenili za doprinos razvoju društvenog, političkog i kulturnog života Kraljevine Srba, Hrvata, Slovenaca, kasnije kraljevine Jugoslavija. U tom radu je našao odraz život predstavnika ruskih plemićkih rodova, kao i glumaca, reditelja, pisaca i pesnika. Posebna pažnja se poklanja ruskoj koloniji u Sremskim-Karlovcima, u kojim se nalazilo predstavništvo RPC u inostranstvu, s kojim je povezano ime generala Vrangelja.
Dodajmo da je knjiga Samovari na ravnici deo projekta rusko-srpske saradnje uz učešće fonda pomoći kadetskim korpusima Aleksej Jordan. Projekat predviđa između ostalog i otkrivanje spomenika i spomen-ploča istaknutim delatnicima ruske emigracije u Jugoslaviji, restauraciju ruskih grobalja. Učesnici tog programa takođe smatraju važnim povratak ruskog jezika u škole Vojvodine, te spremaju publikaciju nekoliko ruskojezičnih udžbenika.
- Izvor
- Golos Rossii/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.