BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Oružje protiv grlatih i brbljivaca

Oružje protiv grlatih i brbljivaca
11.03.2012. god.

Japanski pronalazači napravili su daljinski uređaj prod nazivom SpeachJammer, koje omogućava da se zapuše usta svakom grlatom i brbljivom. Po mišljenju stručnjaka, dijapazon primene ovog instrumenta može biti vrlo širok – od predizbornih debata i porodičnih svađa do postavljanja u ustanovama u kojima treba da bude tišina.

Japanski inženjeri Katutaka Kurihara i Kodži Cukada iz Nacionalnog instituta za naprednu industrijsku nauku i tehnologiju i univerziteta Očanomicu, pronašli su prigušivač glasa, koji tera čoveka da zaćuti. Uređaj koji iz daleka podseća na ručni mitraljez, deluje na čoveka koji govori na rastojanju do 30 metara. Korisniku je dovoljno da usmeri „cev“ na govornika i da pritisne dugme. Uređaj se sastoji od visokoosetiljovog mikrofona, merača daljine i zvučnika ciljanog dejstva. Mikrofon lovi zvuke koji potiču od galamdžije, a zvučnik ih šalje nazad onom koji govori sa zakašnjenjem od 0,2 sekunde. Dejstvo SpeachJammer-a zasnovano je na takozvanom fenomenu odložene povratne slušne veze. Kada čovek govori, on podsvesno kontroliše reči koje izgovara, sluša svoj glas. O tome koliko smeta efekat povratne slušne veze sa zakašnjnjenjem mnogi znaju po njegovom ispoljavanju na mobilnom telefonu. Čovek čija se svaka reč ponavlja za njim sa zakašnjenjem od delića sekunde, zbunjuje se od tog eha, gubi mogućnost da sastavlja osmišljene rečenice u ućuti.

Slično delovanje „razara“ govor govornika bez pričinjavanja fizičke štete bilo kome, komentariše novinu naučni sekretar Akustičkog instituta akademika Andrejeva, magistar fizičko-matematičkih nauka Vadim Litvinov.

Ako nivo signala bude nevelik, isto toliko glasan kao što govori sam čovek, čime on može da mu naškodi? Druga je stvar ako se pošalje snažan signal – vrlo jak zvuk, čovek može da ogluvi. Kada avion uzleće, nivo šumova je tamo ogroman, i čoveku, ako se nađe u blizini, može da bude i loše.

Japanski stručnjaci samtraju da će njihov prigušivač biti tražen u situacijama koje se teško mogu kontrolisati, kada ljudi pokušavaju da nadviču jedni drue. Takođe može da se postavi u bibliotekama, internet-kafeima, univerzitetskim slušaonicama ili na drugim javnim mestima gde ne žele svi da slušaju par brbljivaca koji smetaju svima ostalima.

Isina, oružje protiv galamdžija ima i protivnike koji smatraju da ono može da dovede u pitanje čovekovo pravo na slobodu govora. A šta ako tako počnu da „zatvaraju usta“ neugodnim govornicima? – pitaju se pravobranioci.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: © Flickr.com/Cayusa/ss-by-nc/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »