BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Slalom padinama Kopaonika

Slalom padinama Kopaonika
21.11.2007. god.

Do Kopaonika, koji je od Beograda udaljen 230 kilometara, može se stići iz dva pravca, autoputem Beograd–Niš, preko Kruševca, Brusa i Brzeća, i Ibarskom magistralom preko Lazarevca, Ljiga, Kraljeva i Jošaničke banje. Ovaj skijaški centar, zbog bogate ponude sadržaja, lepote staza, i dobre ski-infrastukture odavno je tronu zimske skijaške ponude Srbije. Ima više od 60 kilometara uređenih alpskih staza, od toga tri FIS staze za slalom i veleslalom, kao i obeleženu i uređene stazu u kategoriji nordijskog skijanja.

Sneg na Kopaoniku počinje da pada već u novembru i zadržava se često čak do maja.

Staze opslužuje sistem od 23 žičare kapaciteta 27.500 skijaša, što ga svrstava u red najvećih ski-centara u ovom delu Evrope. Sve staze su povezane sistemom žičara i ski-liftovima. Centar raspolaže sa pet četvoroseda (9.600 skijaša na čas), pet dvosedežnica (5.880 skijaša na čas), četiri ski-lifta tipa sidro (4.800 skijaša), 11 ski-liftova tipa tanjir (7.300) i četiri bebi ski-lifta. Od staza raspolaže sa 11 lakih, tri srednje lake, dve srednje, dve srednje teške i četiri teške staze.

Upravo su prošle sezone završene i dve nove četvorosedne žičare najmodernijeg tipa. Maksimalna visinska razlika je 512 metara, najduža staza ima 3,5 kilometara, a noćna staza 450 metara. „Lang lauf”(staza namenjena nordijskom skijanju) dugačka je 18 kilometara. Gorska služba spasavanja brine o bezbednosti na stazama čitave sezone, neprekidno 24 časa.

Pregled staza po težini:

Sunčana dolina: laka staza, široka, pogodna za obuku početnika, na kojoj se može satima uživati bez velikih napora. Vrlo je osunčana i čitavo popodne pogodna za sunčanje.

Suvo Rudište: srednje laka staza koja se proteže zapadnom stranom skijališta, idealna za početnike.

Malo jezero: kratka staza sa visinskom razlikom od 60 metara, zaklonjena od vetrova, osvetljena i za noćno skijanje. Na vrhu obično zaleđena, spada u spore staze, pa vožnja traje oko 20 minuta, a na polovini staze nalazi se međustanica. Srednje laka, spušta se sa Suvog Rudišta prema turističkom centru. U donjem delu grana se u dve staze koje presecaju šumu.

Duboka: tu se nalaze dve ski-staze od kojih je jedna crna, teška. Na njoj se održavaju takmičenja i preporučuje se boljim skijašima.

Karaman greben: idealna za početnike, vrlo popularna pa su oko nje i najveće gužve koje će biti raščišćene puštanjem u rad četvorosedežnice. Po izlasku sa žičare, sa leve staze odvaja se putanja prema sledećoj stazi.

Mali karaman: sa obe starne žičare su uređene ski-staze. Leva strana vodi do planinarskog doma Rtanj.

Marine vode: nalaze se na istočnoj strani i spušta se sa vrha Vučak (1.934 metra) prema Marinim vodama. Dužina trase je 868, a visinska razlika 188 metara. Takođe spada u lake staze; sa dna Karamana, ako se skrene desno, vodi prečica ka početnim stanicama žičara Gvozdaci i Ledenica.

Jaram: žičara vodi prema vrhu Gobelje i stazama koje se spuštaju ka hotelu „Srebrnac”. Spada u lake staze, pogodne za početnike i decu.

Gobelja relej: srednje teška staza, nalazi se iznad hotela „Srebrnac”. Na vrhu Gobelje (1.934 metra) spaja se sa stazom Jaram.

Gobelja greben: ubraja se u srednje teške staze. Žičara je tipa „tanjir” a dužina trase je 610 metara, visinska razlika je 180 metara. Sa vrha je predivan pogled na Župu i Toplicu.

Kneževe bare: nalazi se na istočnoj strani Kopaonika. Vrh staze je na Malom Karamanu; u prepodnevnim časovima veoma osunčana.

Bela reka: dužina trase žičare je 1.672 metra a visinska razlika je 300 metara. Koriste je uglavnom smučari smešteni u Brzeću. Spada u lake destinacije.

Cijena ski-pasa do početka decembra je od 500 do 800 dinara za jedan dan a dvodnevna od 950 do 1.450 dinara, jer rade samo Karaman greben i Mali Karaman, a cena u sezoni još nije određena.

Rentiranje kompletne opreme (skije, štapovi, cipele, vezovi) košta, u zavisnosti od kvaliteta, 500-800 dinara dnevno (deca 400-600), uz popust za višednevno iznajmljivanje oko 15 posto, dok sanke po danu koštaju 200 dinara. Komplet za sve popularniji snoubord staje, kao i alpska oprema, do 800 dinara uz istovetne popuste za više dana. Usluge ski-radionice za kontrolu bezbednosti su besplatne, uz želju da se doprinese bezbednosti skijaša na stazama. Kompletan servis (plastificiranje oštećenja, brušenje, impregnacija, opravka kantni, trimovanje) košta 700 dinara, postavljanje novih vezova je 500 dinara i svaka pojedinačna usluga se kreće od 100 do 300 dinara.



  • Izvor
  • Politika
  • Povezane teme


Komentara (1) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ruske snage su ponovo izvele raketne udare na pozicije ukrajinske PVO u Odeskoj oblasti. Ukrajinske formacije su, sa svoje strane, napale bespilotnim letelicama naftne baze u stanicama Pavlovska i...


U ovom vremenu, kada je predsjednik Dodik iznio prijedlog o mirnom razdruživanju Republike Srpske i Muslimansko-Hrvatske Federacije i to kao odgovor na razvlašćivanje Srpske i na proces stvaranja države...


  Ruske snage su u protekla 24 sata pogodile mete u nekoliko pozadinskih oblasti teritorije pod kontrolom kijevskog režima. Konkretno, ponovo su uništile lansere S-300 u oblasti Mirgoroda u Poltavskoj...

Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?


U Moskvi se ozbiljno shvataju izjave američkog predsedničkog kandidata, izjavio je ruski lider


Ostale novosti iz rubrike »