Srbi odlučni da se (od)brane
KOSOVSKA MITROVICA - Prijetnje, koje su prošle sedmice putem medija uputili pripadnici takozvane "Albanske nacionalne armije" (ANA), organizacije koju je bivši šef UNMIK-a Mihael Štajner 2003. godine proglasio za terorističku, nisu ostavile ravnodušnim srpsko stanovništvo na sjeveru Kosova i Metohije.
Jedan od predstavnika ANA-e rekao je, između ostalog, da će "do posljednjeg vojnika braniti Kosmet od neprijatelja iz Srbije".
Stanovnike srpskog dijela Kosovske Mitrovice posebno je zabrinula i izjava predstavnika Srpskog nacionalnog vijeća (SNV) sjevernog Kosmeta koji su, kako su saopštili, došli do saznanja da je ANA isplanirala napad na ovaj dio pokrajine.
Srpsko nacionalno vijeće je, takođe, saopštilo da je u selu Koš, koje se nalazi između opština Istok i Rudnik, nedavno održan sastanak pripadnika ANA-e na kojem je, između ostalog, isplaniran napad na sjevernu Kosovsku Mitrovicu.
Predsjednik SNV-a Kosovske Mitrovice Nebojša Jović rekao je da je na pomenutom sastanku, koji je održan 29. oktobra, razmotren plan napada albanskih ekstremista na sjevernu Mitrovicu. Alternativa tom planu su, naveo je Jović, masovne demonstracije, čiji je cilj davanje podrške proglašenju nezavisnosti Kosova i Metohije. Postoji velika bojazan da bi ti protesti mogli da prerastu u nasilje, slično onom iz marta 2004. godine.
Jović je rekao da ove informacije imaju i predstavnici regionalne policije na Kosovu i Metohiji. Prema njegovim riječima, na sastanku u Košu bili su - između ostalih - Daut Uka, Hazir Haziri, Adem Feriti, Gzim Rama i Šeremet Jašari. Predsjednik SNV-a Kosovske Mitrovice je naglasio da Srbi očekuju da na ovakve prijetnje preventivno reaguju predstavnici kosmetskih vlasti, kao i KFOR, čiji pripadnici bi trebalo da ih u potpunosti zaštite.
Milena Stanić (43) iz sjevernog dijela Kosovske Mitrovice rekla je za "Glas Srpske" da je vijesti o mogućem izbijanju nasilja na Kosmetu, uoči definisanja konačnog statusa pokrajine, nisu ostavile ravnodušnom.
- Ne mogu da kažem da se ne plašim. Razmišljam da djecu sklonim kod svojih u Kraljevo na neko vrijeme. Sve češće se čuju priče o nasilju. Svakodnevno na ulicama sjeverne Mitrovice može da se vidi dosta stranih novinara, što - ako pogledamo malo unazad - ukazuje da će nešto da se dogodi. Nadam se, ipak, najboljem. Međutim, odlučna sam da sa svojim suprugom ostanem u ovom gradu, sve dok u njemu bude živio i posljednji Srbin - rekla je Stanićeva, koja je dodala da je protjerana iz južnog dijela Mitrovice u ljeto 1999. godine i da je jedno vrijeme provela u izbjeglištvu. Istakla je da ne bi željela da joj se to više ikad ponovi.
Miloš Pantić (35), takođe iz sjeverne Mitrovice, naglasio je da ga prijetnje ANA-e nisu uplašile, jer vjeruje da KFOR neće dozvoliti reprizu nasilja iz marta 2004. godine.
- Siguran sam da država Srbija, ukoliko KFOR i UNMIK policija to ne urade, neće dozvoliti da se njeno stanovništvo ubija. Mislim da bi predsjednik Srbije Boris Tadić, koji je vrhovni komandant naše vojske, ipak trebao energičnije da kritikuje bezbjednosnu situaciju na Kosmetu - naveo je on.
Pantić je dodao da su pojavljivanje ANA-e i prijetnje njenih "vojnika" više marketinški potez, koji je uperen ka međunarodnoj zajednici i kojoj je indirektno poslata poruka da - ako Kosovo i Metohija ne budu nezavisni - slijedi rat.
- Ipak, vjerujem da je vrijeme ratova i nasilja na ovom prostoru prošlost. Siguran sam da su Srbi spremni da se brane i da neće dozvoliti da budu protjerani iz sjeverne Kosovske Mitrovice - rekao je ovaj Mitrovčanin.
Jedan od lidera kosmetskih Srba, koji živi u sjevernoj Kosovskoj Mitrovici, Oliver Ivanović potvrdio je za "Glas Srpske" da su pojavljivanje ANA-e u javnosti i prijetnje izrečene od strane njenih pripadnika među srpskom zajednicom unijeli dozu nesigurnosti i straha od nekog novog nasilja.
- Ja sam u posljednjih sedam-osam godina imao priliku da nekoliko puta osjetim ovakvu atmosferu. Bojim se da i Srbi sami doprinose stvaranju takve atmosfere, tako što potenciraju ovu najnoviju priču, koja ne zaslužuje takvu pažnju - naveo je Oliver Ivanović.
On je naglasio da opasnost od nemira na Kosovu i Metohiji konstantno postoji u posljednjih 20 godina.
- Međutim, ovaj put dobili smo čvrsta uvjeravanja da je KFOR naučio lekciju iz marta 2004. i da se onakvo nasilje neće ponoviti. Sada je bitno drugačija struktura jedinica KFOR-a nego prije tri i po godine, jer su one pojačane sa nekoliko stotina novih vojnika, uglavnom specijalaca. KFOR je najavio da će, poslije prekjučerašnjih opštih izbora u pokrajini, pojačati svoje prisustvo na Kosmetu - podvukao je jedan od lidera Srba na Kosovu i Metohiji. On je dodao da, trenutno, ne vidi nijedan razlog za bilo kakvu brigu među srpskim stanovništvom.
Da su posljednje informacije o mogućem nasilju uzburkale strasti među stanovništvom na lijevoj obali Ibra, pokazuje i činjenica da je morao da se oglasi i rektor Prištinskog univerziteta - sa sjedištem u sjevernoj Kosovskoj Mitrovici - prof. dr Zdravko Vitošević, koji je demantovao glasine o navodnom skraćenju nastave.
- Nastava za sve naše studente zvanično će biti završena 15. januara, kao i na svim ostalim univerzitetima u Srbiji. Nastavni proces teče normalno, prema planu, i nema mjesta za spekulacije o tome da će nastava biti prekinuta ili skraćena - rekao je za naš list Vitošević.
On je dodao da će 15. januara nastupiti uobičajena pauza na svim državnim univerzitetima u Srbiji, pa tako i na Prištinskom. Jedino će vrijeme zimskog raspusta varirati od fakulteta do fakulteta zbog različitih studentskih programa, pa će negdje početi 23, a negdje 25. decembra, u zavisnosti od predavanja i vježbi.
Jedan od studenata iz unutrašnjosti Srbije, Kragujevčanin Goran Cvetković, napomenuo je da ga ne pogađaju mnogo prijetnje albanskih terorista.
- Još malo mi treba do završetka studiranja, tako da sam sada zaokupljen ispitima, a ne onim šta govore tamo neki ljudi, koji ne smiju da skinu masku s lica - naglasio je Cvetković.
On je istakao da deset hiljada studenata, koliko ih pohađa nastavu na Prištinskom univerzitetu, nije uplašeno, jer smatraju da nemaju razloga za strah.
- Mislim da su i mediji pridali malo veću pažnju čitavoj ovoj priči. Moji roditelji su reagovali odmah pošto su prijetnje terorista izašle u javnost. U takvoj situaciji, bilo im je veoma teško objasniti da se ovdje ništa spektakularno ne dešava i da je jučerašnji dan identičan današnjem, a nadam se da će tako biti i sutra - rekao je ovaj apsolvent Medicinskog fakulteta u sjevernoj Mitrovici.
Njegova koleginica Marija Kostić, koja je iz centralnog dijela Kosmeta, kaže da nije uplašena, jer ju je prethodnih osam godina mnogo ojačalo.
- Navikli smo na prijetnje, ucjene, ubistva, krađe... Ovdje je sve to normalno. Normalno je i to da se na pokrajinskoj televiziji, koja pokriva čitavu teritoriju Kosova i Metohije, pojave ljudi koji otvoreno prijete novim krvoprolićem. Informacija sa te televizije prije nekoliko godina poslužila je kao "okidač" za najveće nasilje, koje se na Kosmetu dogodilo od dolaska "mirovnjaka" - upozorila je ona.
Marija Kostić je dodala da nikakve prijetnje neće otjerati preostale Srbe iz pokrajine.
- Prijetnje mogu samo otjerati one, koji su ovo smutno vrijeme iskoristili da se enormno obogate i koji su se već stambeno obezbijedili negdje u unutrašnjosti Srbije - navela je ova studentkinja medicine.
MOSTOVI
Sjeverna Kosovska Mitrovica je jedina urbana sredina, u kojoj su se Srbi zadržali po dolasku međunarodnih mirovnih snaga na Kosovo i Metohiju u ljeto 1999. godine.
Mostovi u svakom drugom gradu su oduvijek povezivali obale i ljude, a ovdje su sinonim razdvajanja. Ibar je i bukvalno postao fizička granica između Srba i Albanaca. Ta rijeka ovaj nekada poznati industrijski grad dijeli na južni dio, u kojem žive isključivo kosmetski Albanci, i sjeverni, nastanjen većinskim srpskim življem.
- Izvor
- Glas Srpske
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.