BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Negativan rekord

Negativan rekord
03.03.2012. god.

Nezaposlenost u evrozoni  je postala rekordna – 10,7 odsto. Problemi zapošljavanja postoje u i u ostalim zemljama EU. Eksperti kažu da su to posledice ekonomske krize 2007.-2008.  godine, koje pojačava  nepovoljna situacija u Evropi.

Najveći nivo nezaposlenosti registrovan je u Španiji, on iznosi 23,3 odsto. Sledi Grčka sa 19,9 odsto, zatim Irska i Portugalija sa 14,8 odsto stanovništva.  To su zemlje sa najakutnijim ekonomskim problemima. U Grčkoj je praktično bankrot. Španija, Irska i Portugalija, prema mišljenju eksperata, davno su u grupi rizika.  Razorni procesi u ekonomijama tih zemalja su počeli u vreme finansijske krize  2007.-2008.  godine. Onda su mesne vlade pokušale da regulišu situaciju uz pomoć specijalnih državnih programa, ali je kriza evrozone 2011. godine  to onemogućila, - smatra šef centra nemačkih istraživanja Instituta Evrope RAN Vladislav Belov.

2008.-2009. godine su bili usvojeni državni programi za konjunkturnu podršku preduzeća. Reč je o finansiranju skraćenog radnog dana. Danas su takvi programi već prekinuti, zato raste nezaposlenost. Izuzetak je Nemačka, gde je 2011. godne  bila minimalna nezaposljenost. U drugim zemljama je situacija suprotna, čak i u Francuskoj.

Tamo je krajem 2011. godine nezaposlenost iznosila 9,7 odsto. Onda je vlada  preduzela posebne mere za borbu protiv nje. Bila je usvojena specijalna odluka da se ne izda dozvola za rad strancu, čak i onome, koji je završio frrancusku visoku školu, ako pretenduje na dužnost, za koju može da se nađe mesni stručnjak. To je tradicionalni način borbe, ali u savremenoj situaciji slobodna mesta će biti kap u moru, - kaže šef katedre evropske integracije MGIMO Olga Butorina.

Pokušaj da se ograniči zapošljavanje radne snage van EU može da pruži samo privremeni rezultat. U tom slučaju će  poslodavci biti primorani da stvaraju uslove zapošljavanja, koji će omogućiti zapošljavanje  stanovništva ili državljana drugih zemalja EU. Reč je o ograničenom broju mesta, koja traže nisku kvalifikaciju.

Najgore je što je nezaposlenost obuhvatila sve  uzrasne slojeve stanovništva, sve više mladih stručnjaka ne može da nađe posao, - dodaje Olga Butorina.

U nekim zemljama – Španiji i Baltičkim zemljama - ona iznosi 40 odsto – to su ljudi od 20 do 24 godine, odnosno,  apsolventi  stručnih škola, visokih škola.  Poslodavci im pružaju privremene ugovore – za 3-5-6 meseci, da ne bi platili veće iznose u slučaju otpuštanja. To je ozbiljan problem, zato što se EU drži na mladima. Ako  je rast nezaposljenosti inače problem – teška situacija u ekonomiji, nezaposljenost  mladih je opasna za ideologiju. To potkopava veru mladih u budućnost i ugrožava ekonomski rast, neophodan EU.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: © Flickr.com/le Haricot/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ruske trupe su izvele nekoliko ciljanih udara na ciljeve na teritoriji pod kontrolom OSU, između ostalih, ponovo pogodivši aerodrom Mirgorod u Poltavskoj oblasti.


Ukrajinski lider je odbacio uslove Rusije za okončanje sukoba

Njujork tajms je objavio, kako tvrdi, uslove o kojima su Moskva i Kijev razgovarali 2022. godine


Ruski predsednik je izjavio da će Moskva započeti pregovore čim Kijev povuče svoje trupe iz Donbasa i još dva regiona

Noću su ruske trupe izvele još jedan napad na infrastrukturne objekte na teritoriji pod kontrolom OSU. Prema preliminarnim podacima, među pogođenim ciljevima su vojni aerodrom St


Ruske snage su se približile glavnom gradu Ukrajine samo da bi ubedile vladu Vladimira Zelenskog da se uključi u pregovore, izjavio je predsednik


Ostale novosti iz rubrike »