Opstanak odjeljenja Mašinskog fakulteta u Pljevljima u interesu je tog grada, ali i države koja polako uočava značaj tehničkih nauka za sopstveni razvoj, ocijenio je za „Dan” dekan Goran Ćulafić. On je povodom najave gradonačelnika Pljevalja Miloja Pupovića o mogućem zatvaranju fakulteta, zbog velikih sredstava koja Opština opredjeljuje za rad Akademskog centra, kazao da treba sve učiniti da se to spriječi.
– Vlada je studijske 2011/12. godine iskazala javni interes za studije prerade drveta i 20 studenata upisano na budžet. Do sad je Opština Pljevlja plaćala sve troškove u ime studenata. Kada je sve krenulo, prije četiri godine, mislilo se da će se fakultet razvijati sa firmom „Vektra Jakić” koja je trebalo da pokrene preradu drveta u Crnoj Gori ali to se nije desilo još uvijek. Kako ne ide sve po planu, postoje razmišljanja i ideje da se zatvori fakultet. Što se nas tiče mi smo raspoloženi da nastavimo sa radom. Znam da je Opština u teškoj situaciji, pokušavamo da im izađemo maksimalno u susret ako treba da se raniji ugovor koriguje. Na kraju krajeva ako treba da se gasi, neka se gasi, ali to treba da bude poslednja opcija kaže Ćulafić.
On ističe da je šteta što se drvoprerada nije razvila u Crnoj Gori, jer bi od toga imali veliku koristi.
– Prije svega zaposlili bismo isškolovani kadar. Drugo, ne bismo izvozili sirovu građu u Italiju, pa od nje posle kupovali namještaj koji je napravljen od balvana koje smo im mi prodali, nego bismo sve radili kod nas i imali dobru zaradu. Znam da je „Vektra Jakić” u problemu ali ja u to ne mogu da ulazim, samo govorim da treba pokrenuti proizvodnju. Nadam se da će Vlada prepoznati javni interes i za druge tehničke smjerove. Akademski centar u Pljevljima je referentno mjesto, ako se ne nastavi sa studijama mašinstva treba onda otvoriti neke druge programe. U gradu je stvorena akademska atmosfera i ne bi je trebalo remetiti. Opština bi bila na gubitku zatvaranjem fakulteta, smatra Ćulafić.
On navodi da Mašinski fakultet ima ugovor sa Opštinom da se studenti iz Pljevalja u slučaju potrebe prebace u Podgoricu, bez ikakvih posledica.
– Tako bi se opština rasteretila finansijskih troškova. Bila je ideja da se studenti iz susjednih opština upisuju na taj fakultet ali nije dalo rezultate, očekivali smo mlade iz Bosne i Hercegovine i Srbije ali ništa od toga. Sada je u područnom odjeljenju 100 studenata na svim godinama – navodi Ćulafić.
Na pitanje postoji li mogućnost da Mašinski fakultet iz Podgorice odobri dio sredstava za područno odjeljenje u Pljevljima, dekan kaže da su i do sad pomagali koliko su mogli ali da to nijesu bili neki značajni iznosi.
Prema ugovoru između bivšeg gradonačelnika Pljevalja Filipa Vukovića i dekana Ćulafića iz 2008. godine lokalna samouprava se obavezala na plaćanje putnih troškova profesorima, smeštaj i dnevnice. Sadašnji gradonačelnik Pupović navodi da Opština fakultetu plaća 178.786 eura za jednu školsku godinu, ali da je ugovorom sa dekanom taj iznos smanjen za oko 16.400 eura po godini
Komentar na moguće zatvaranje fakulteta u Pljevljima juče nijesmo dobili u Rektoratu, jer se prorektor Anđelko Lojpur nije javljao na broj telefona dostupan redakciji.
M.S.
Visoko obrazovanje je stvar države
Gradonačelnik Pupović kazao je „Danu” da je budućnost opstanka fakulteta u Pljevljima neizvjesna, isključivo zbog materijalne situacije, ali ocjenjuje da je visoko obrazovanje ipak stvar države, a ne opština. Na pitanje zašto je onda opština uopšte ušla u priču sa fakultetom, ako je to „stvar države”, Pupović navodi da je Akademski centar otvoren dok je na čelu grada bio njegov prethodnik Filip Vuković.
– Prethodna administracija je ušla u tu priču jer su isto uradili u Bijelom Polju i Beranama. Univerzitet podrazumijeva najveće naučne standarde. Kako bi bilo da opštine razvijaju atomski program. To je neshvatljivo, zato država treba da se posveti finansiranju fakulteta – kazao je Pupović.