Američka armija uplašila se ruskog programera
Ruski programer, tačnije program koji je on napisao osujetio je modernizaciju američke armije. Odred za specijalne opracije ratnog vazduhoplovstva SAD odustao je od kupovine skoro 3000 kompjutera Epl Ajpad 2. I sve tobože zbog priloga GudRider, čiji je autor Rus Jurij Seljukov. On se po podacima medija učinio vojsci sumnjivim.
Prilog omogućava da se gledaju i redaktiraju fajlovi popularnih tekstualnih i grafičkih formata PDF, TXT, DOC, PPT, XLS. Upravo u njima sastavljaju se elektronske instrukcije i karte letenja, koje su, kako je bilo planirano, trebalo da zamene papirnu dokumentaciju. I sada se ispostavlja da je voska videla u tom programu pretnju po bezbednost. Kometar Aleksandra Vlasova, direktora za razvoj biznisa kompaniej Grotek, koja se specijalizuje za informacionu bezbednost.
Vlasti svake zemlje treba da budu sigurne da sve čime se koriste, posebno u interesima nacionalne odbrane i bezbednosti, ne sadrži ni najmanju mogućnost spoljnog delovanja na ove informacione i komunikacione sisteme. Setite se činjenice kako su SAD vrlo brzo razoružale armiju Jugoslavije, specijalnim sredstvima isključile su svu vezu koju je koristila ova armija. I vojska se našla bez očiju, bez ruku, bez drugih čula. Čitav sistem veze i upravljanja bio je isključen.
Prvo je bilo planirano da će za posadu vojno-transportne avijacije SAD kupiti do 18 000 AjPad kompjutera. I naravno da je provera programske podrške koja stiže u organe državne vlasti, tim pre u armiju i specijalne službe, obavezan uslov takvih ugovora. Specijalne službe obično dobijaju dostup polaznim kodovima programa i operacionih sistema. I zato izjave vojske deluju izmišljeno, govori osnivač i generalni direkotr kompanije Grup-IB Iljja Sačkov.
Već se ustalila praksa više od 20 godina od strane država, od strane eksperata kriminologa, programera i analitičara, da se analzira to što upravo čini programsku podršku. Zato odbijanje korišćenja neke programske podrške od strane SAD zbog pozivanja na špijunažu deluje pomalo čudno. Proveriti polazni kod priloga, proveriti kako on radi, proveriti moguće linkove razrađena je metodika, ona nije tajna, dostupna je svakom ko pravi i proverava programsku podršku. U razradi programske podrške korporacije Microsoft učestvuje veliki broj programera iz Rusije. I nijedna zemlja ne izjavljuje da je operacioni sistem Vindous špijunski sistem, zar ne?
Sam program GudRider jedan je od najpopularnijih u prodavnici priloga ApStor. Šta više, upravo GudRider stoji na kompjuterima pilota američke aviokompanije Aljaska Erlajns i bio je planiran za instaliranje na AjPad najvećeg prevoznika SAD Delta Erlajns. Prilog takođe koriste gradske vlade desetina američkih gradova, sudije, advokati, tužioci, kao i obrazovni centri, koledži i univerziteti.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- SAD
- vojska
- informatika
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.