Dmitrov - mlađi brat Moskve
Radio "Glas Rusije" nastavlja ciklus priloga posvećenih starim ruskim gradovima, centrima međunarodnog turizma. Danas ćemo posetiti Dmitrov.
Mali grad koji se nalazi 65 km severno od Moskve i ima mnogovekovnu istoriju, koja je započela još 1154. godine. Upravo tada je knez Jurij Dolgorukij osnovao na obali reke Jahrome grad-utvrđenje na granici. Tako da je Dmitrov mlađi od Moskve samo sedam godina i može da se pohvali da ga je kao i Moskvu osnovao Jurij Dolgorukij. Ime je dobio po svecu Dmitriju Solunskom koji je bio nebeski pokrovitelj sina Dolgorukog, rođenog iste godine kada je i grad osnovan.
Istorija Dmitrova počinje od utvrđenja - od kremlja. Dmitrovski kremlj je zanimljiv pre svega time da je u potpunosti sačuvan zemljani nasip dužine 980 metara, govori saradnik muzeja "Dmitrovski Kremlj" Roman Sungurov:
U mnogim starim ruskim gradovima su sačuvani zemljani nasipi ali u fragmenitma. A u potpunosti - to je velika retkost. Visina nasipa je od 7 do 9 metara. Struktura je tradicionalna: prvo se stavljalo brvno, zatim zemlja, pesak, kamenje.
U 12.veku grad je više puta razaran u ratovima kneževa. Ipak Dmitrov se širio, pojavljivale su se nove ulice, naselja. Veliki značaj za Dmitrov je imalo to što je 1364. godine postao deo Moskovske kneževine. Od tad je njegova istorija tesno povezana sa Moskvom. Zajedno sa moskovljanima i drugim stanovnicima ruskih gradova ratnici Dmitrova su 1380. učestvovali na Kulikovom polju, gde je Dmitrij Donskoj pobedio vojske hana Mamaja. Poslednji put je grad razoren početkom 17. veka kada je stao na put poljskim interventima. Tada su konačno pali drveni zidovi kremlja.
Dmitrov se intenzivno razvija početkom 16. veka za vreme kneza Jurija Ivanoviča. Tada je izgrađen Uspenski sabor. Mnogi smatraju da su ga podigli isti majstori koji su gradili Arhangelski u Moskovskom Kremlju, odnosno Italijani, kojima je rukovodio Aleviz Novi.
Jedna od najzanimljivijih izložbi Dmitrovskog kremlja je posvećena crkovnoj umetnosti. Ona se nalazi u zdanju bivše Dvorske skupštine. pored drevnih ikona ovde se mogu videti unikalne drvene skulpture. Ta dela crkovne umetnosti su se uglavnom čuvale na severu.
U 18.veku u Dmitrovu su počeli da se peku prjanike. Vizit kart grada je pečatni prjanik koji podseća na čuveni tulski. Čak i caru nisu davali hleb i so pri susretu već prjanik. Ali sada on već nije brend grada. Simbol Dmitrova - istina, nezvanični, - je žaba.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: © Dmitrov-Today.ru, dmitrov-today.ru/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.