Izbori u SAD: negativno kao strategija
Intenzitet borbe pred izbore predsednika SAD bliži se svom vrhuncu. Što se pak tiče početka ove trke, on je obeležen skandalom do koga je došlo kada je pastor protestantske zajednice iz Floride Teri Džons izrazio želju da postane predsednički kandidat. Taj čovek je postao slavan kada je u jednoj crkvi spalio Kuran, što je dovelo do masovnih nereda u Avganistanu i do negativnih reakcija u celom islamskom svetu. Još jedan kandidat, republikanac i vlasnik lanca picerija Herman Kejn je prinuđen da opozove svoju kandidaturu zbog seksualnog skandala.
Barak Obama se kao aktuelni predsednik trudi da bude „iznad takmičenja“ i da ne pribegava sumnjivim metodama borbe protiv konkurenata. Ali i njemu to ide sve teže: njegova popularnost je u opadanju. Prema podacima kompanije za monitoring „Kantar Media“, više od polovine reklamnih video klipova koje su pripremili štabovi kandidata ima izrazito negativan karakter i usmereno je ka ocrnjivanju oponenata. U ovom trendu za sada prvo mesto pripada Mitu Romniju, najbogatijem kandidatu, koji je na televizijsko reklamiranje potrošio nekoliko desetina miliona dolara. Ironija je u tome što se i sam našao u centru jedne nezgodne priče. Jedan od članova njegovog izbornog štaba je priznao svoju homoseksualnost pošto ga je bivši ljubavnik optužio za ucenu sa ciljem da se prikrije njihova veza. Mitu Romniju je odmah prebačeno da nije pažljiv pri izboru saradnika.
Aktivan je i Njut Gingrič, kome javnost ne može oprostiti njegove stare „grehove“: bio je oženjen tri puta, a prema tvrdnjama njegove druge supruge nagovarao ju je da žive u „otvorenom braku“. Gringičeva nepostojanost se pokazala i u izboru religije: prvobitno je bio luteranac, pa je postao baptista, pa katolik.
Rik Santorum, jedan od lidera trke, izabrao je da strele svoje kritike upućuje Beloj kući izražavajući nezadovoljstvo politikom Baraka Obame u socijalnoj sferi. Ron Pol je u svojim iskazima još radikalniji. Rekao je da se SAD pretvaraju u „fašistički sistem“ sa vladom i komercijalnim korporacijama na čelu.
Rat kompromitujućih poruka je za Ameriku standardna strategija izborne kampanje, smatra politikolog Maksim Grigorjev.
U svim izbornim kampanjama u SAD uvek se angažuje celokupan arsenal sredstava. Specifičnost finansiranja izbornih kampanja u Americi je u tome da bilo koja grupa, mimo Komiteta za političku akciju i štaba kandidata, može da direktno finansira određenog kandidata i da vodi negativnu agitaciju protiv nekog drugog. Teško je reći koliko je to etički ispravno: različiti narodi imaju različite etičke norme.
Eksperti i sociolozi smatraju da su Obamini najrealniji konkurenti Mit Romni i Rik Santorum. Ipak, poslednja reč pripada biračima u decembru 2012. godine.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.