Veliki brat na internetu
Britanska vlada priprema predlog zakona kojim će od internet provajdera biti zahtevano da čuvaju privatnu komunikaciju između korisnika. Bezbednosne službe imaće slobodan uvid u snimljene podatke. Pod lupom će biti i komunikacija na društvenim mrežama, poput Fejsbuka.
U vreme dok se širom Evrope organizuju veliki protesti protiv usvajanja međunarodnog sporazuma AKTA, kojim treba da se uvede stroža kontrola interneta kad je reč o piratskom materijalu, vlada u Londonu razmatra da reformiše "sajber" prostor i omogući bezbednosnim službama da pristupe privatnim podacima koje razmenjuju milioni korisnika širom sveta. Program razvijanja komunikacijskih sposobnosti, kako glasi puno ime zakonskog predloga, predviđa da svi internet provajderi i druge kompanije čuvaju podatke korisnika godinu dana. Ukratko, "veliki brat" će znati koga zovete, koje sajtove posećujete i šta pišete, prenose ostrvski mediji. Uprkos činjenici da je toliko dugo čuvanje podataka samo po sebi kršenje prava, kako navode neke grupe za zaštitu privatnosti, zakon predviđa još jednu stavku. Bezbednosne službe, poput MI5, MI6 i vladina Služba za komunikaciju, imaće pristup tim podacima ukoliko im zatrebaju u borbi protiv terorizma ili nekog drugog vida "ugrožavanja" bezbednosti zemlje. Strahuje se da bi takav zakon mogao da primora telekomunikacione kompanije i internet provajdere da kompromituju privatnost korisnika. Iako se navodi da tekstualne poruke i telefonski pozivi neće biti snimani, mnoge grupe za zaštitu ljudskih prava i privatnosti smatraju da će čak i takav vid komunikacije biti sniman. Direktor organizacije za zaštitu slobode "Straža velikog brata" Nik Pekls kaže da je ovo sraman pokušaj britanske vlade da nadgleda šta sve rade njeni građani dok su na internetu. "Britanci su već postali jedan od naroda koje sopstvena vlada najviše špijunira u običnom životu. Ta ista vlast sada hoće da vas nadgleda i onlajn", ističe Pekls. Novi zakonski predlog, koji je malo izmenjen plan Laburističke stranke iz 2009. godine, biće objavljen u maju. "Konzervativci i liberalne demokrate počeli su svoje mandate velikim obećanjima da će smanjiti državno nadgledanje", podseća Džim Kilok, izvršni direktor jedan od organizacija za zaštitu ljudskih prava, prenosi Dejli telegraf. "Nijedna država u istoriji nije bila u mogućnosti da sakupi toliko privatnih informacija. To je način da se u sve što kažemo o nekom ili nečemu ima uvid", ističe Kilok. Društvene mreže, kao što je Fejsbuk, takođe će potpadati pod taj zakon, kao i direktna onlajn prepiska, poput one na Tviteru. Ići će se čak do toga da i interna komunikacija u masovnim onlajn igrama bude, ukoliko to bude potrebno, proveravana.
- Izvor
- IN4S
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.