BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Balet

Balet
22.02.2012. god.

U današnjem programu reći ćemo nešto o onome što se tradicionalno povezuje s Rusijom, tačnije, sa slikom o njoj, - o baletu.

U ovom slučaju biće reči o ljudima – i to vrlo konkretnim, čak i više od toga – stvaralačkim. To je upravo onaj slučaj kad se imena mogu samo nabrojati: Serž Lifar i Vaclav Nežinski, Rudolf Nurejev i Mihail Barišnjikov, Galina Ulanova i Maja Plisecka, Jekaterina Maksimova i Vladimir Vasiljev. A takođe, a možda i pre svega – Stanislavski i Nemirovič-Dančenko, Mihail Čehov i Evgenije Vahtangov.

Temu će nastaviti direktor muzeja pozorišne i muzičke umetnosti u Peterburgu Natalija Metelica.

Ruska baletska škola – ako govorimo o akademskoj školi – je, naravno, u mnogome formirana na izvorima svoje francuske i danske škole. Međutim, psihologičnost i duševnost koje su uopšte svojstvene ruskoj umetnosti predstavljaju ono po čemu se razlikuju i pozorišna i baletska škola. Ruski glumac, ruski baletan ili ruska balerina, uvek pridaju izvesno psihološko, lično načelo. Postoje strogi kanoni akademskog baleta, kanoni čak i iz sredine HH veka, koje je stvorila Agripina Jakovljevna Vaganova – strogo stanje izvesnih poza koje propisuju držanje, odnos tela i ruke, tela i vrata. Ipak, od svakog glumca s kojim radi ili baletski, ili operski, ili dramski pedagog, obavezno se zahteva pogružavanje u unutrašnji svet junaka ili junakinje prilikom stvaranja lika. Nije slučajno rusko pozorište našlo svoj „poseban izraz lica“ kad se pojavio Stanislavski sa svojom školom psihološkog realizma, prozračnom radnjom i tekstom. I vrlo je važno to što se svaki put kad se pojavljuje na sceni ruski glumac uživljava u lik, sliva se s njim u jedinstvenu celinu. Za njega je glavno da pokaže unutrašnji svet junaka u svim nijansama i detaljima. Oštri psihologizam je ono čime se ruska nacionalna škola uvek odlikovala. Kasnije se pojavio Mejerholjd, pojavio se Tairov, Vahtangov – to su sasvim druge škole – ali nijedan od ovih reformatora ruskog pozorišta nije zaobišao glavno zrno: unutrašnji svet lika. Umeće glumca da se rastvori u liku je vrlo karakteristično za našu glumačku školu. Psihološko pozorište nije postojalo samo u Rusiji. jednostavno, ono je u Rusiji počelo vrlo oštro, poprimio je dobre, savršene oblike. Međutim, to ne znači da na svetu nema psiholoških škola. Mihail Čehov, učenik Stanislavkog je, kao što je poznato, živeo u Americi, tamo je otvorio školu, i čak je razvio neke ideje psihološke škole – s oštrim oblikom i unutrašnjim dubokim sadrćajem. Danas je u Americi ime Mihaila Čehova popularno podjednako kao ime Stanislavskog kod nas. Međutim, treba reći da su mnogi predstavnici francuske baletske škole učili upravo od nas, od naših ruskih pedagoga: Vere Trefilove, Ljubovi Jegorove, Olge Preobraženske i Matilde Kšešinske. Mnogobrojne zvezde 50-ih – 60-ih godina pariske škole bile su učenici ruske škole, carske akademske škole. Svet je sad tako otvoren – sve je u uzajamnom dejstvu. I mi učimo nešto i preuzimamo nešto, na primer, od Japanaca, s njihovim potpuno drugačijim sistemom pozorišta. Postoje američki sistemi. Evropljani su nam u principu najbliži. Zaista, mi smo uvek vrlo sposobni đaci. Jer, pozorište se kod nas pojavilo vrlo kasno. Rusko pozorište zna kad mu je rođendan – 30. avgust 1756. godine. Prvi put se pojavio komad na ruskom jeziku koji su glumci izveli na ruskom jeziku u Peterburgu. I bukvalno u toku jednog veka rusko pozorište ulazi u avangardu svetskog pozorišta. Može se reći da je na prelazu iz XIX u HH vek rusko pozorište postalo jedno od najzanimljivijih pozorišta na svetu.

Kako je pevao Vladimir Viskocki, „mi još pravimo i rakete i prekrili smo Jenisej, čak i u oblasti baleta mi smo ispred cele planete“. Danas u to još jednom može da se uveri svako ko želi – kupivši, na primer, kartu za Boljšoj teatar koji je nedavno otvoren posle grandiozne rekonstrukcije



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.


Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Ostale novosti iz rubrike »