BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Remek-dela Omskog Levaka

Remek-dela Omskog Levaka
20.02.2012. god.

Najmanji par valjenki napravljen je u sibirskom gradu Omsku. Ovu malenu zimsku obuću od ovčije vune za stopalo manje od jednog milimetra možete da pogledate samo pomoću lupe. Njen autor, Omski Levak, kako obično nazivaju umetnika Anatolija Konjenka, pre deset godina već je bio unet u Ginisovu knjigu rekorda sa najmanjom knjigom na planeti.

U izradi minijatura veličine manje od jednog milimetra postoje svoje tajne: treba usporavati dah i raditi između otkucaja srca, rekao je za Glas Rusije umetnik Anatolij Konjenko.

Ako budete radili pri otkucaju srca, kaže on, vaša ruka će zadrhtati, što znači da će drhtati i vrhovi prstiju koji drže instrument. I ništa nećete moći da uradite. Zato sve pokrete treba činiti između otkucaja. A kada se usporavaju otkucaji srca, delić vremena između njih se produžava i lakše ti je da radiš.

Svako delo omskog Levaka može se propratiti epitetom „naj-naj“. Međunarodno priznanje Konjenko je stekao 1997. godine posle učešća na 15. Svetskom kongresu minijaturista, koji se odvijao u SAD. Tamo je on predstavio svoje prvo remek-delo – supermikro knjigu širine i visine devet desetina milimetra. Priča Antona Čehova Kameleon odštampana na 30 stranica i sa 3 ilustracije u boji u povezu od zlata, srebra i kože, bila je uneta u Ginisovu knjigu rekorda.

Anatolij Konjenko bavi se umetnišću mikrominijature već 30 godina i za ovaploćenje svojih zamisli stalno nešto pronalazi. Na primer, njegov sopstveni nou-hau je tehnologija pisanja na ljudskoj vlasi ili na zrnima pirinča i maka. U Omskom muzeju likovnih umetnosti Vrubelj otvorena je stalna ekspozicija preko 300 minijatura ovog umetnika koje mogu da se vide samo kroz mikroskop ili lupu. Ovde je i portret Ane Ahmatove na zrnu maka, i bareljef Mikelanđela izrezan od ljuske oraha, i zlatna Ajfelova kula koja stoji na nosu komarca. A model bas-gitare grupe Skorpions veličine jedan centimetar Anatolij Konjenko zajedno sa sinom Stanislavom napravio je povodom dolaska čuvene grupe u Omsk. Kutija instrumenta napravljena je od kljove mamuta, vrat od igle kaktusa, strune od zlata. Naziv grupe napisan je zlatnim kuglicama. A samu gitaru smestili su u polovinu kedrovog oraha.

Anatolij Konjenko od svih svojih radova izdvaja cvrčka koji svira violinu. On je simbol mog stvaralaštva, govori umetnik. Publika na izložbama najčeše piše u knjigama utisaka da im se sviđa karavn kamila u iglenim ušima, ističe on. Nekome se više sviđa potkovana buva. Drugima sasvim druge stvari, na primer čipka izvezena mikronitima.

Prošle godine Svetska akademija rekorda proglasila je minijaturni akvarijum koji je napravio Anatolij Konjenko najmanjim na svetu. Dela umetnika krase mnoge strane muzeje, biblioteke i privatne kolekcije. Na primer, predsednika Belorusije, Kazahstana, Češke i Slovenije, kao i prvih lica Rusije. Mogućnost da sopstvenim očima vide čudesno delo Anatolija Konjenka uskoro će dobiti moskovljani i gosti grada. U martu u prestonici će biti održana izložba radova omskog Levaka.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »