BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Oživelo Lukomorje

Oživelo Lukomorje
15.02.2012. god.

Predivna Princeza-Labud i likovi koji izlaze iz morske pučine: Čika-Crnomor, nesrećni Balda i Koščej koji drema nad zlatom... Ovi likovi bajki Aleksandra Puškina postali su eksponati jedinstvene izložbe voštanih figura koje se kreću i govore. Stanovnici Jekaterinburga na Uralu mogu da dospeju u čudesnu zemlju Lukomorje, jer je u njihov grad stigla izložba iz Sankt-Peterburga koja putuje čitavom zemljom.

Voštanim figurama ilustrovano je 6 bajki velikog ruskog pesnika. Uz to poema Ruslan i Ljudimla, čije prve stihove u Rusiji znaju sva deca: Kraj Lukomorja hrast zeleni, zlatni lanac na hrastu tom... Sastankom sa „oživelim“ autorom tih redaka koji sedi pod razgranatim zelenim hrastom oko kojeg šeta „mačak učeni“ i započinje ekskurzija u zemlju bajki. Pesnik izgleda kao da je živ. Takav efekat postignut je zahvaljujući majstorstvu tvoraca, kao i specijalnoj opremi i kompjuterskim programima koji omogućavaju voštnim figurama da govore, gestikuliraju, kreću se. Svi naši junaci su napravljeni u prirodnoj veličini, uverava u intervjuu za Glas Rusije organizator izložbe Aleksandar Konovalov.

Svi posetioci izložbe Lukomorje dospevaju u bajku – nastavlja Aleksandar Konovalov. – Dolaze nam i deca, i odrasli. I gledaju izložbu od pola sata do tri sata. Juče je bio postavljen rekord – porodica se nalazila kod nas četiri i po sata!

Izložba je organizovana tako da se figure kreću i govore po redu: bajke su podeljene na sižejne linije, a junaci razgovaraju između sebe po dvoje, po troje. Sinhronizuju ih profesionalni glumci. Ova izložba nema premca, tvrdi Aleksandar Konovalov. Tačnije, muzeja voštanih figura u Rusiji je mnogo, eksponata je na hiljade, ali ova je jedina živa izložba.

Na Lukomorju su radile dve ruske prestonice odjednom: Sankt-Peterburg je pravio lutke, a Moskva opremu za „oživljavanje“. Između ostalog, jedinstvena je sama tehnologija pravljenja voštanih figura. Prvo se skulptura u prirodnoj veličini pravi od gline ili plastelina. Dalje majstori skidaju sa nje gipsane kalupe i posebne kalupe za livenje voska. Od voska se po pravilu pravi glava i ruke, ostali delovi po gipsanim kalupima prave se od posebne otporne i lake plastike. Između ostalog, smesa voska je proizvod saradnika peterburškog muzeja voštanih figura: ona može da podnese temperature od -40 do +40 stepeni, čuvajući pri tome svoja svojstva. U celini lutku pažljivo sklapaju od mnoštva fragmenata. Zanimljivo je što se za oči i zube koriste prave oftalmološke i stomatološke proteze, uzimajući u obzir fizološke osobenosti junaka. A dalje majstori prave frizure, brkove, bradu i obrve. Oni se rade samo od prirodne kose: specijalnim instrumentima svaka vlas se umače u vosak, dok se ne formira čitava kosa, od koje se kasnije pravi frizura. Proces je vrlo složen, jer na jednu glavu odlazi do 40 hiljada vlasi. Konačno junaka treba obući, prema epohi, statusu i stilu. Ukupno na jednoj figuri radi više od 15 ljudi.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: ru.wikipedia.org/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »