Na talasima života
U ponedeljak 13. februara se prvi put proslavio Svetski dan radija. Takvu su odluku donele zemlje članice UNESKO-a prošle godine na 36. sednici Generalne skupštine organizacije. Upravo 13. februara 1946. godine se u etru prvi put čuo Radio OUN.
Od momenta prvog prenosa preko radija prošlo je više od 100 godina. Za izum čovečanstvo ima da zahvali ruskom naučniku Aleksandru Popovu ili Italijancu Đilermo Markoniju. Iako do sada spore oko toga kome pripadaju lovorike, jasno je jedno: društvo je dobilo dostupan i brz izvor informisanja.
Radio ne gubi svoju aktualnost, čak i kada ljudi slušaju programe preko digitalnih aparata, satelitskih i mobilnih tehnologija. Radio ostaje traženo i u eposi interaktivnog emitovanja. Tu osobinu je primetio predsednik fakulteta novinarstva Moskovskog univerziteta Jasen Zasurskij:
"Radionovinarstvo je odlična ekspresija ljudskih osobina preko glasa, preko ljudskih i individualnih mogućnosti čoveka. Zato veoma visoko cenim radionovinarstvo. Tu je čovek, njegova ličnost se predaje posebno tačno. Zato mislim da radio ima divnu budućnost. Glas će uvek biti živ, kao što je živ u pesmi, kao što je živ u drami, i to je prekrasno".
Evo već više od 80 godina u međunarodnom etru radi "Glas Rusije". To je jedna od malobrojnih stanica, ako nije i jedina, koja emituje u svim dijapazonima - na kratkim, srednjim i FM talasima. Zato i ima tako veliku publiku. Svedočanstvo toga su pisma slušalaca. Evo nekih.
Iz pisma predsednika Radio-DH-Kluba iz Francuske Žana Pjerona: "Hvala "Glasu Rusije" za ujedinjenje svih onih koji žele da podrže japanski narod koji sada tako strada. Inicijativa "Glasa Rusije" jeste svedočanstvo o velikom značaju radija koje omogućava da se uspostavi veza između ljudi. Uz pomoć vaše radiostanice želimo da prenesemo Japancima: Budite hrabri! Čuvajte nadu!"
Slušalac iz nemačkog Felsberga Ulrih Vike je rekao da emisije "Glasa Rusije" pomažu da se vidi objektivna slika onoga što se dešava u svetu: "Pred licem veoma turbulentnog vremena u kojem živimo, važno je znati zvanični ruski stav na događaje. Kao primer mogu da navedem nerede u Siriji ili krizu evra. Dobiti informaciju isključivo preko nemačkih medija bi bilo pomalo jednostrano. Na žalost, upravo sada sve više stranih stanica odustaje od kratkih talasa. Nadam se da su odgovorna lica "Glasa Rusije" pametnija."
Savremeni radio ujedinjuje ljude. On širi informaciju, daje mogućnost da se razmeni mišljenje, pomaže ljudima u vanrednim situacijama. Razvija uzajamno poštovanje i shvatanje tuđih kultura.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: SXC.hu/ vostok.rs
- Povezane teme
- mediji
- godišnjica
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.