BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Evropska unija – bolesti dobrosusedstva

Evropska unija – bolesti dobrosusedstva
15.02.2012. god.

Zvanični Bukurešt, koji predstavlja MIP zemlje optužio je Holandiju za diskriminaciju rumunskih državljana. Povod je predstavljala internet-stranica lidera Radikalne stranke slobode Holandije Gerta Vildersa gde on predlaže da se Rumunija i Bugarska isključe iz EU. Na svom resursu u mreži političar je započeo široko razmatranje problema koje starosedeoci Holanđani imaju s migrantima iz istočnog dela Evropske zajednice. Odbojnost prema došljacima iz država Istočne Evrope sve češće pokazuju i građani drugih zapadnoevropskih zemalja Evropske unije. Po mišljenju analitičara, kriza je u stanovništvu Zapadne Evrope probudila stare strahove i odbojnost prema istočnoevropskim susedima.

Sve ovo je već postojalo još na samom početku širenja Evropske unije na istok. Danas se većina analitičara slaže u mišljenju da ulazak zemalja Istočne Evrope u EU nije bio ekonomski pripremljen. A i psihološki zapadnoevropsko društvo takođe nije bilo spremno za tako veliku bujicu gostiju iz bivšeg Istočog bloka. Međutim, zabrinutost zapadnog stanovništva je u izvesnoj meri bila dovedena u ravnotežu visokim tempom razvoja njihovih zemalja. Ali danas, u uslovima krize, svi potencijalno eksplozivni problemi koegzistencije evropskog Istoka i Zapada u okviru jedinstvenog ekonomskog prostora počinju da se ispoljavaju u sve oštrijoj formi, istakao je u intervju za radio kompaniju „Glas Rusije“ rukovodilac Centra za komparativna politička istraživanja RAN Boris Šmeljov:

U zemljama Zapadne Evrope pojavilo se nezadovoljstvo zbog došljaka iz Istočne Evrope, tim pre što se tamo zaoštrava i problem nezaposlenosti, problem zapošljavanja. Prirodno, tuđinci se posmatraju kao konkurenti. U principu i u celini Zapadna Evropa na zemlje bivše Istočne Evrope gleda kao na svoje saveznike, kao na zemlje-potrošače koje treba podržavati i oni na njih u izvesnoj meri gledaju snishodljivo i skeptički. Naravno, ovde se ipak ispoljavaju razlike između bivše Istočne Evrope i Zapadne Evrope i na niovu kulture i mentaliteta. I sve to hrani nacionalistička raspoloženja, svojevrsnu ksenofobiju u zapadnoevropskim zemljama, vodi ka jačanju i porstu broja nacionalističkih partija, što vidimo i u Holandiji, i u Danskoj, i u Francuskoj, i u istoj ovoj Nemačkoj. 

Sa svoje strane, u istočnoevropskim zemljama se takođe zapaža razočarenje u model jedinstvene Evrope i težnja ka odbacivanju Evropske unije. Međutim, po mišljenju Šmeljova, sve ovo teško da će dovesti EU do letalnog ishoda. Pošto na nivou svih njegovih vladajućih elita postoji shvatanje o katastrofalnim posledicama raspada Evropske zajednice, kako po Istok, tako i po Zapad. Ne postoji samo efikasno sredstvo za bolest protiv rasta organizma kao što je jedinstvena Evropa.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »