BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Prvi tom „Srpske enciklopedije”

Prvi tom „Srpske enciklopedije”
01.02.2012. god.

 U svečanoj sali SANU predstavljene su prve dve knjige, prvog toma „Srpske enciklopedije”. O ovom kapitalnom projektu govorili su Nikola Hajdin, predsednik SANU, Slavko Gordić, potpredsednik Matice srpske, akademik Đorđe Zloković, Darko Tanasković, Dragan Stanić, predsednik Uređivačkog odbora, i Miro Vuksanović, urednik Tribine Biblioteke SANU. Svečanosti je prisustvovao i patrijarh srbski Irinej.

Skupština  Srbije, pre  sedam godina, podsetio je Hajdin, usvojila je zakon o „Srbskoj enciklopediji”. Ovim činom poslovi izrade povereni su Srbskoj akademiji nauka i umetnosti i Matici srbskoj, a poslovi izdavanja Zavodu za  udžbenike  iz Beograda. „Srbska enciklopedija” je opšta enciklopedija srbskog naroda i njegovih zemalja u prošlosti i sadašnjosti i predstavlja našu ličnu kartu i  naš identitet. U izradi enciklopedije učestvuju istaknuti stručnjaci iz svih naučnih oblasti od značaja za izradu enciklopedije, što potvrđuje podatak da je, pored dvadeset četvoročlanog Uređivačkog odbora, na izradi ove dve knjige radilo i 114 saradnika i  694 autora tekstova. Glavni cilj „Srpske enciklopedije” jeste sakupljanje, sistematizovanje i enciklopedijsko tumačenje sveukupnog istorijskog razvoja i savremenog položaja srbskog naroda. Ova publikacija na sistematizovan način obrađuje  kulturno-istorijsku baštinu srbskog naroda i opisuje njegov doprinos evropskoj i svetskoj kulturi i civilizaciji.

U „Srbskoj enciklopediji”, istakao je akademik Đorđe Zloković, odrednice iz oblasti prirodnih i tehničkih nauka obrađuju se u okviru osam redakcija: matematika, mehanika, fizika, astronomija, energetika, elektrotehnika, informatika; građevinarstvo, geodezija, industrija, rudarstvo, tehnologija, saobraćaj, mašinstvo, geografija, klimatologija, biologija, geologija, hemija, šumarstvo, medicina, veterinarska medicina, farmacija, stomatologija i poljoprivreda.

Prvi tom „Srpske enciklopedije” Darko Tanaskovićvidi kao kamen temeljac „srbskog Akropolja”, u čijem smo sada podnožju, očiju s nadom, ali i zebnjom, upravljenim prema visini na kojoj bi trebalo da se uzdigne i zasvodi naš Partenon. Takvo zdanje nam je sudbinski potrebno, ali i iskustveno neizvesno. Ovoga puta bismo konačno morali pronaći snage, mudrosti, sabornosti i sredstava da ga dovršimo, jer, ne zaboravimo, nijedno takvo dosad nismo imali. A nemamo li ga, onda u punoj meri i sami nismo i nećemo biti.

Iako najveći deo svog sadržaja posvećuje obradi svih oblasti istorije srbskog naroda, enciklopedija se bavi i istorijom i ostvarenjima drugih naroda sa kojima su Srbi bili povezani, rekao je Tanasković i dodao: „U vremenu kad enciklopedistika sve teže odoleva diktatima raznih „političkih korektnosti” i podleže pritisku moralno problematičnih, a propagandno fabrikovanih predstava i nedodirljivih ’istina’ o pojedinim događajima, ličnostima, pa i čitavim narodima, dosledno pridržavanje načela naučne objektivnosti i činjenične zasnovanosti enciklopedijskih tekstova ima dalekosežan značaj.”

Dragan Stanić, predsednik Uređivačkog odbora, naglasio je da će u deset tomova, 18 knjiga, biti oko 40.000 odrednica i oko 13.000 stranica. Godišnje će se raditi po jedan tom. Može se izračunati da će čitav posao biti gotov oko 2020. godine. Uz napomenu da nekima smeta što je enciklopedija srbska, što obuhvata celinu srpstva, a to znači da se ne drži republičkih granica, Stanić je rekao da uslov svih uslova da „Srbska enciklopedija” bude valjano izvedena jeste da SANU i Matica srbska i dalje brinu o ovom kapitalnom projektu. Sada, kada je očigledno da je enciklopedija dobro krenula i da će se uspešno nastaviti rad na njoj, sasvim je izvesno da će se pojačati pritisci onih snaga koje traže poslednju šansu da naprave neku štetu enciklopediji, a da pri tom realizuju neku od svojih sitnih, mračnih politikantskih igara. Broj ovih napadača na „Srpsku enciklopediju”, zaključuje Stanić, nije veliki, ali je vrlo neugodno raspoređen na mesta sa kojih može da načini nepopravljivu štetu.

U prva dve knjige, prvog toma, obrađena su slova A i B (Beog – Buš). Uređivački odbor planira da se tokom ove godine završi drugi tom, koji će obuhvatiti slovo V.



  • Izvor
  • IN4S


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ukrajina ne bi mogla da izvede smrtonosni napad na Krim bez učešća SAD, izjavio je ruski izaslanik Anatolij Antonov


Benjamin Netanjahu tvrdi da Vašington nije promenio svoj stav uprkos apelima na svim nivoima

Ruske trupe su izvršile udare na ukrajinske industrijske objekte u Odesi: verovatno je pogodak bio u oblasti fabrike teških dizalica Krajan. Zauzvrat, OSU su ponovo napale teritoriju Rostovske oblasti...


Francuski vojnici neće biti poslati da se bore u Ukrajini u doglednoj budućnosti, izjavio je francuski predsednik Emanuel Makron.

Ruski predsednik je insistirao da je Moskva otvorena za rešavanje ukrajinskog sukoba kroz pregovore sa Kijevom


Na Krimu ne može biti „mirnog života“, upozorio je Mihail Podoljak


Ostale novosti iz rubrike »