BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Američke bespilotne letelice nad Irakom

Američke bespilotne letelice nad Irakom
01.02.2012. god.

Odnosi SAD i Iraka nalaze se pod upitnikom zbog američkih bespilotnih letelica. Iračke vlasti tvrde da izviđački uređaji lete nad teritorijom njihove zemlje bez dozvole i to ugrožava ne samo bezbednost građana, već i dražavni suverenitet Iraka.

Vlasti SAD, odgovarajući na prekore Iračana, govore da se u toj zemlji koriste isključivo ”diplomatske” bespilotne letelice. One lete na maloj visini i sakupljaju informacije o gužvi na putevima kojima se kreću konvoji. Takođe mogu da prate, na primer, akcije protesta. Iračke vlasti ne ustupaju i navode primer Pakistana, gde se bespilotne letelice koriste za lov na talibane, ali ponekada i za napad na civile. Uz to one se plaše da će se posle izviđača nad Irakom pojaviti i borbene letelice, smatra ekspert Centra za međunarodnu bezbednost IMEMO RAN Petar Topičkanov.

Pojam ”diplomatska bespilotna letelica” vrlo je uslovan i najverovatnije izaziva čuđenje. Zato što, šta znači diplomatski ili nediplomatski. Pitanje je funkcije, zadataka koji se postavljaju toj bespilotnoj letelici. Očigledno u slučaju Iraka reč je o izviđačkim zadacima. Tačnije bespilotna letelica treba da pravi snimke, da fotografiše razmeštaj vojnih snaga, kretanje ljudi. Treba da osmatra razne objekte. A dalje se pojavljuje pitanje: radi čega to može kasnije da bude iskorišteno. Iračani smatraju — za nanošenje udara. Niko neće moći da omete dalje korišćenje ovih bespilotnih letelica i njihovih podataka za nanošenje udara.

Zabrinutost iračke strane može se razumeti. 2011. godine završeno je povlačenje američkih trupa iz Iraka, mada neki stručnjaci nazivaju ovu operaciju ”rebrendingom”. Na teritoriji zemlje i dalje se nalazi mnogobrojna vojna grupacija od 5 hiljada vojnika, koji čuvaju američku ambasadu. Uz to SAD nisu prekinule da sponzorišu iračku vladu. Iračani, primajući pomoć od SAD, plaše se da će one ponovo početi aktivno da se mešaju u politiku, izjavio je Petar Topičkanov.

Osim toga, Irak ostaje važan poligon za SAD u regionu, pošto se graniči sa dve države neugodne za SAD — Sirijom i Iranom, podseća glavni urednik lista Rusija u globalnoj politici Fjodor Lukjanov.

On može da igra dve suprotne uloge. Može da bude most koji vezuje dve prilično bliske prijateljske države, i može da osigurava podršku sirijskom režimu iz Irana i samim tim da učestvuje u antizapadnom i antisunitskom pojasu. Ili Irak, ako, recimo, SAD pokušaju da izvrše na njega pritisak, može, naprotiv, da omete put saradnje Irana i Sirije i da pomogne da se zatvori krug oko Asadovog režima.

Eksperti su uvereni da će SAD pokušavati da zataškaju aktualni skandal sa bespilotnim letelicama i zvanično da zamole iračke vlasti za dozvolu za njihovo korišćenje. I glavni uzrok za to su predsednički izbori u SAD. Obama kao predsednički kandidat neće zaoštravati odnose ni sa jednom zemljom, plašeći se gubitka podrške stanovništva. A posle novembra 2012. godine moguće su promene američkog stava, posebno ako predsednička fotelja pređe predstavniku Republikanske stranke.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »