Gruzija razočarala Zapad
Međunarodna pravobranilačka organizacija koja se bazira u SAD Hjuman Rajts Voč je objavila izveštaj-kritiku Gruzije za nedovoljno poštovanje čovekovih prava.
Zapadne eksperte najviše brine ograničenje slobode okupljanja građana. Jedan od najočitijih primera toga je rasterivanje demonstracije opozicije u maju 2011.godine. Tada su se sa protivnicima politike vlasti Gruzije grubo raspravili odredi specijalne namene, koristeći pendreke, vodene topove i suzavac. Tom prilikom je ubijeno nekoliko ljudi. Hjuman Rajts Voč kaže da fizičku raspravu sa demonstrantima, kao i napade na domaće i strane novinare treba detaljno istražiti. A Tbilisi nije dozvolio objektivnu istragu tih događaja.
To što se sličan izveštaj konačno pojavio zaslužuje pohvalu, ali zaključci govore o detaljima, a ne o glavnom problemu, kaže u intervjuu za Glas Rusije ekspert Instituta za probleme ZND Feliks Stanjevskij:
„Problem nije u tome što oni na nivou organizacije kritikuju Gruziju za kršenje čovekovih prava. Glavno je da se to čini ograničeno: bira se neki detalj, stvara se utisak da je sve u redu, ali ima malih propusta. Dok je u Gruziji u procvatu autoritarni režim. Nema ni traga od demokratije. U Gruziji se stvara pritisak na jermensku crkvu. I ne otvoreno. Jermenske crkve se preuređuju i stavljaju se pod kontrolu crkovnih vlasti Gruzije. A opozicija je prinuđena na velike žrtve da bi postojala. Na njih se takođe ne vrši javni pritisak nego prikriveni. To je osobina elite Gruzije. Na primer, članovi opozicije i njihovi rođaci ne mogu da dobiju posao ili dobijaju otkaze. Čak prozapadno orijentisana opozicija izjavljuje da je režim u zemlji autoritarni i sadašnjeg predsednika Gruzije nazivaju diktatorom.“
Izveštaj Hjuman Rajts Voč je prijatno iznenađenje, rekao je šef Kongresa nacionalnih ujedinjenja Rusije Vladimir Homeriki:
„SAD i Evropa odustaju od dvojnih standarda koji se primenjuju u Gruziji, standarda koji su skrivali strahote režima Sakašvilija. Grubo kršenje ljudskih prava je dovelo do toga da mu gazde okreću leđa i pored svih pokušaja da im ugodi. Danas se u Gruziji krše sva prava čoveka. Stvoren je mehanizam „gušenja“ naroda. Dve trećine budžeta idu na policijske i vojne strukture. Gruzija jedna od zemalja lidera po procentualnoj količini zatvorenika.“
U Gruziji se krše prava i potencijalnih građana. Tako je Tbilisi odbio razrađeni u Savetu Evrope plan repatrijacije Turaka Meshetinaca silom preseljenih 40-ih godina 20.veka. Vlasti zemlje koriste ne samo pravne hitrosti da ih ne bi vratili u istorijsku otadžbinu, već i pritisak na lidere opština Meshetinaca. Jedan od njih Sulejman Barbakadze je po lažnoj krivici poslat u zatvor na duži period. To je samo jedan od mnogobrojnih primera koji karakterišu sadašnji režim u Tbilisiju. I dok on ne bude promenjen, situacija sa ljudskim pravima u zemlji će ostati ista.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.