BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Film „Putin, Rusija i Zapad“ je postao senzacija

Film „Putin, Rusija i Zapad“ je postao senzacija
22.01.2012. god.

 Glavna tema dana je senzacionalno priznanje britanskih političara. Posle šest godina negiranja London je iznenada potvrdio: u Moskvi su pod vidom diplomata radili engleski špijuni koji su vrbovali ruske državljane i razmenjivali informacije uz pomoć specijalnih uređaja maskiranih u vidu kamenja. Film-istraživanje Arkadija Mamontova je tada izazvao čitavu buru emocija. Ko je i zbog čega dao ovu gromoglasnu izjavu u programu Bi-bi-sija?

Autori dokumentarnog filma «Putin, Rusija i Zapad» obećavaju gledaocima da će im «ispričati istinitu priču o jednom od najuticajnijih ljudi na svetu». U filmu su prikazana svedočenja bivših visokih činovnika i diplomata koji su na ovaj ili onaj način imali veze s Rusijom. Još uvek nije prikazan, ali je već stigao da postane senzacija.

Pre svega, zbog novih detalja o velikom špijunskom skandalu koji je izbio u Moskvi 2006. godine, kad su ruski kontraobaveštajci u jednom od parkova otkrili špijunsku opremu maskiranu u vidu kamena. Utvrđeno je da su ovaj uređaj koristili radnici britanskih specijalnih službi.

I sad je savetnik bivšeg britanskog premijer-ministra Blera, Džonatan Pauel, u intervjuu koji je dao ljudima, koji su radili na dokumentarnom filmu priznao da je «špijunski kamen» zaista pripadao Britancima. «Tada su nas uhvatili na delu,» - kaže danas Džonatan Pauel.

«Priča sa špijunskim kamenjem je bila nezgodna. Uhvaćeni smo na licu mesta. Očigledno, ruske specijalne službe su unapred saznale za to i čekale su na politički povoljan trenutak,» - konstatuje savetnik premijer-ministra Velike Britanije Tonija Blera od 1997. do 2007. godine Džonatan Pauel.

2006. godine stvar se nije završila samo time što su iz Rusije prognana četvorica britanskih diplomata. Ovaj skandal je doveo do značajnog zahlađenja u odnosima između Moskve i Londona.

Istina, u tom trenutku su britanske vlasti kategorički negirale neuspeh svojih špijuna.

«Plašim se da ćete od mene dobiti samo izlizano «nikad ne komentarišemo pitanja vezana s bezbednošću», osim slučajeva kad to želimo da učinimo. Mislim da što se manje o tome bude govorilo, tim bolje,» - rekao je tada u zaključku premijer-ministar Velike Britanije Toni Bler lično.

Pet godina kasnije Džonatan Pauel je odjednom odlučio da podeli s novinarima ove tajne. Nisu jasni razlozi za takvu otvorenost. Istovremeno, nema osnova za to da se ne veruje njegovim rečima, zato što je Pauel zaista bio u najbližem okruženju britanskog premijera. Radili su zajedno od 1995. godine, nakon što je on predvodio predizborni štab Tonija Blera. A 1997. godine, posle pobede na izborima, postao je šef kancelarije kabineta ministara. I bio je jedan od najbolje obaveštenih činovnika u britanskoj vladi. Specijalne službe Velike Britanije koriste formulaciju, standardnu u takvim slučajevima – «bez komentara».

Britanska obaveštajna služba je bezuslovno u šoku. Radi se o jednoj od najkonzervativnijih specijalnih službi sveta u pogledu čuvanja sopstvenih tajni. U MI6 bi ovakvi podaci ostali u rubrici „vrlo poverljivo“ minimum trideset godina, a i posle toga teško da bi neko mogao da dođe do njih.



  • Izvor
  • Rusija RS


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »