BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Skok preko glave

Skok preko glave
21.01.2012. god.

Naziv predavanja koje je održao na Talinskom univerzitetu generalni sekretar NATO-a Andres Fog Rasmusen u toku svoje turneje po baltičkim zemljama zvučao je egzotično: Baltički saveznici iz NATO-a: skok preko glave. Smisao metafore je naravno jasan – od partnera se zahteva maksimalno uvećanje savezničkog doprinosa delatnosti vojnog bloka. Ali hotimice ili nehotice, generalni sekretar dao je datoj temi još jedno simbolično značenje. U stvari, upravo baltičke novajlije od samog početka pokušavale su da skoče iznad glave u svom nastojanju da se dopadnu „starijima“, kao i da podstaknu alijansu na sukob sa glavnim ističnim susedom – Rusijom.

Na kakav novi skok poziva danas baltičke partnere iz NATO-a gospodin Rasmusen?

Litvanija, Letonija i Estonija primer je kako se čak u vreme najteže ekonomske krize može sačuvati odgovorni prilaz bezbednosti, izjavio je između ostalog Rasmusen uoči baltičke turneje u intervjuu za list Litvijas Avize. A zatim je objasnio u čemu se upravo sastoji suština baltičke lekcije. Rasmusen visoko ocenjuje odluku tri baltička NATO člana da izdvoje velika sredstva za kolektivno finansiranje bezbednosti svog vazdušnog prostora. Kao što se zna misiju patroliranja nebom Baltika realizuje avijacija „bogatijih“ država alijanse. Sada, na primer, dežuraju vojni piloti Nemačke.

Posebnu zahvalnost generalni sekretar izrazio je vladi Estonije, koja je dovela troškove za odbranu u celini do 2% unutrašnjeg bruto proizvoda. Kako je nedavno saopštio američki Vol Strit Džornel, 2010. godine vodeće evropske zemlje potrošile su na odbranu u proseku 1,7% unutrašnjeg bruto proizvoda, dok su SAD potrošile 5,4%. Po svemu sudeći, gospodin Rasmusen oseća se komfornije u razgovoru sa baltičkom omladinom, nego sa jogunastim „veteranima“.

Briselski gost velikodušno je obećao da će štititi prve i dalje. I još jednom je potvrdio svoju tezu: razmeštanje ruskih raketnih kompleksa u Kaljiningradskoj oblasti i odgovor na stvaranje sistema EvroPRO prazno je trošenje para od strane Moskve, a NATO nema agresivne planove protiv Rusije. Pavel Zolotarev, zamenik direktora Instituta za SAD i Kanadu, general-major u penziji, vidi u baltičkoj turneji generalnog sekretara očigledni antiruski podtekst.

Nepravilo bi bilo razmatrati posetu samo kao privatnu. Sada vidimo kako NATO pod pritiskom Amerikanaca sprovodi neki sistematski kompleks mera jačanja pritiska na Moskvu. Na južnim granicama podstiču na sukob Gruziju. Vodi se borba za Ukrajinu, kako se ona ne bi zbližavala sa Rusijom. Vrši se pritisak i na Belorusiju. Jača prisustvo NATO-a i na severozapadu – ciljajući na Arktik. I, naravno, baltičke zemlje se logočno uklapaju u taj luk pritiska.

Komentarišući Rasmusenovu izjavu u Litvaniji, potpredsednik vlade i specijalni predstavnik predsednika Rusije za saradnju sa NATO-om u oblasti PRO Dmitrij Rogozin nazvao je stvaranje američkog protivraketnog štita u Evropi delom ofanzivnog procesa na Rusiju. Neće li novi kolektivni skok zaista biti „preko glave“?



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »