BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Špijunski kurioziteti

20.01.2012. god.

Špijunski kamen od kojeg su se Englezi kategorično ograđivali, ispostavio se realnošću. Bivši savetnik premijera Velike Britanije Tonija Blera Džonatan Pauel priznao je da su saradnici tajnih službi koristili specijalnu opremu maskiranu kao kamen za špijunažu protiv Rusije pre 5 godina.

Ova priča se pročula u januaru 2006. godine. Tada je u ruskom etru bio prikazan film o operaciji FSB na raskrinkavanju britanske špijunske mreže, koja je koristila prijemnik i predajnik maskiran kao kamen. Prilazeći mu, agent i obaveštajac su uz pomoć kompjutera čitali ili prenosili informacije. Objašnjenje daje član Saveta za spoljnu i odbrambenu politiku Aleksandar Mihajlov.

Uvek su se koristile makete kao tajna skrovišta. Za niz godina obaveštajna služba nije smislila ništa novo u oblasti fizičkog prenošenja informacija. Decenijama ili vekovima takvi predmeti koristili su se za razmenu podataka.

Kada je lukava šema otkrivena, Velika Britanija je reagovala prilično oštro, optuživši Rusiju za klevetu i provokaciju. Uz to, saradnici Mi-6 su se uvredili što su ih osumnjičili za korišćenje tako banalnih metoda njihovih dedova. Na primer, 70-ih godina na teritoriji jednog od moskovskih vojnih aedodroma bio je pronađen maskirani panj, unutar kojeg je bio sakriven snažan predajnik. On je pomoću radioveze sakupljao informacije i prenosio ih na satelit SAD. Ova maketa bila je pronađena slučajno: nekakav sakupljač pečuraka probao je da sedne na njega, a on se polomio.

Kako tvrde saradnici specijalnih službi, kurioziteti kako neznačajni, tako i oni koji dovode do raskrinkavanja agenata, dešavaju se prilično često. Govori generalni direktor Saveta za nacionalnu strategiju Valerij Homjakov.

Sa Kinom postoji određen dogovor: u slučaju da se otkrije neki špijun, o tome se ne govori javno, već se jednostavno saopštava kineskim specijalnim službama: vaš čovek je raskrinkan, uzmite ga nazad. U procesu uzajamne špijunaže uvek je prisutna politika. Ako imamo negativne političke odnose sa Velikom Britanijom, javnost je osigurana.

U savremenom svetu raskrinkani agent nije više zlotvor, već poznata ličnost. Špijunski skandal iz 2010. kada je na teritoriji SAD bilo otkriveno 10 ruskih obaveštajaca proslavio je Anu Čapman, koju novinari nazivaju agentom 90-60-90. Ruska lepotica je u domovini obezbedila sebi posao i popularnost. Pri čemu interesovanje za nju kao medijsku figuru ne ispoljava samo ruska, već i zapadna publika. Moguće da će britanski obaveštajci razotkriveni u Moskvi takođe postati zvezde u domovini. Danas u Engleskoj startuje serija o 4 epizode Bi-bi-sija u kojoj se govori i o njihovoj misiji. U Rusiji je slava neuspešnih obaveštajaca protutnjala pre 5 godina.



  • Izvor
  • Golos Rossii/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ukrajinske formacije su dronovima napale Voronješku oblast prema nekim izveštajima, u Olhovačkom okrugu gori skladište municije.


Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da svi predlozi treba da uzmu u obzir „stvarno stanje stvari na terenu“

Francuski lider Emanuel Makron izrazio je želju da „nastavi dijalog“ sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom


Ukrajina ne bi mogla da izvede smrtonosni napad na Krim bez učešća SAD, izjavio je ruski izaslanik Anatolij Antonov

Benjamin Netanjahu tvrdi da Vašington nije promenio svoj stav uprkos apelima na svim nivoima


Ruske trupe su izvršile udare na ukrajinske industrijske objekte u Odesi: verovatno je pogodak bio u oblasti fabrike teških dizalica Krajan. Zauzvrat, OSU su ponovo napale teritoriju Rostovske oblasti...


Ostale novosti iz rubrike »