Eksperti Svetskog ekonomskog foruma nazvali globalne pretnje za narednu deceniju
Globalni rizici u najbližoj deceniji će dovesti svet na prag antiutopije. Do takvog zaključka su došli eksperti Svetskog ekonomskog foruma u izveštaju pripremljenom za Međunarodni ekonomski forum koji će se održati u švajcarskom Davosu krajem januara. Autori rejtinga „Globalni rizici 2012.godine“ su anketirali eksperte iz raznih zemalja. Glavni nazvani rizici su masovni protesti, deficit vode i hrane, nezaposlenost i „tamna strana“ interneta.
Svetski ekonomski forum sedmi put anketira skoro 500 vodećih biznismena, menadžera, najuticajnijih državnih službenika, naučnika i političara. Zamolili su ih da ocene 50 globalnih rizika u pet kategorija: ekonomskoj, socijalnoj, geopolitičkoj, tehnološkoj i ekološkoj. Bodovanje je od jedan („praktično nemoguće“) do pet („stopostotna verovatnoća“).
Teško je nazvati ovaj rejting senzacijom – događaji prošle godine su ostavili vidljive tragove na eksperte. Osnovni rizici su socijalne nejednakosti i hronični budžetski disbalans. Ovde odmah pada na pamet „arapsko proleće“, pokret „Okupiraj Uol strit“, dužnička kriza u Evropi i budžetska u SAD. Učesnici ankete su otkrili paradoks – protesti i promene vlasti se dešavaju zemljama u razvoju i blagostanju, a učesnici ne moraju da budu najsiromašniji ljudi. Komentar politikologa Pavla Svjatenkova:
„Većina tih pretnji se može ujediniti i povezati tu jednu pretnju sa temom globalizacije. Zato je očigledno da je svet sve više vezan u prostoru nego je bio pre sto godina. U svetu se pojavljuju klase i socijalne grupe koje nisu vezane za konkretne države, već sa tehnologijama, biznisom i određenim nivoom sloboda i blagostanja. Većina država zaostaje za standardima koje nameće globalna elita, one ne mogu da pruže svojim narodima ono što ljudi traže pod uticajem reklame i propagande.“
Takođe u spiskove potencijalnih globalnih pretnji je ušao rizik deficita vode, namirnica. Nije ostao bez pažnje i internet. Rečeno je da je njegov uticaj u porastu, ali da ima i mnogo opasnosti u mreži. Pre svega to je terorizam, kriminal i kiber ratovi. Preko interneta mogu biti napadnuti važni strateški objekti – od nuklearki do komunalnih sistema.
Pa ipak glavni rizici su u društvu: niska primanja većine stanovištva, nezaposlenost. Penzioneri se boje za svoje penzije, a mladi gube mogućnosti obrazovanja zbog njegovog prevelikog koštanja, ili ne vide perspektive. Stručnjak Visoke škole ekonomije Sergej Smirnov obraća pažnju i na druge probleme.
„Nastavak deljenja stanovništva po nivou prihoda, rast agresije u siromašnim zemljama koje po pravilu nisu hrišćanske – to su globalni problemi koji se moraju uzeti u obzir. Ti problemi se moraju rešavati u zavisnosti od situacije. Nisam siguran u efikasnost nekakvih globalnih modela, koji se mogu primeniti u svim životnim situacijama.“
Eksperti prognoziraju da će vlasti zemalja morati da se operativnije privikavaju tehnološkim, socijalnim i, uopšte, globalnim promenama. Glavno je ne ići u krajnosti, kao što su izolacionizam i nacionalizam.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.